Sur mağdurlarından evlerinin tamamlanmadan teslim edilmesine tepki
Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde, 2015 yılında PKK'nin çukur siyaseti sonucu evleri kullanılamaz hale gelen Sur mağdurlarına teslim edilen konutların hem tamamlanmamış hem de çevre düzenlemesinin yapılmaması hak sahiplerince tepkiyle karşılandı.
Sur mağdurlarından evlerinin tamamlanmadan teslim edilmesine tepki

Haberin galerisi için tıklayın!


2015 yılında, PKK'nin çukur siyaseti sonucu uzun süre çatışmaların sürdüğü Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde, kullanılamaz duruma gelen binlerce konut kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilerek yıkımı gerçekleşti.

Kentsel dönüşüm kapsamında riskli yapı olarak değerlendirilip yıkımı gerçekleştirilen konutlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yeni konutlar yapılıncaya kadar kira yardım desteği sunulması söz konusu olmuştu.

İnşası yaklaşık 6 yıl süren Sur evlerinin hak sahiplerine teslimi bugün gerçekleşti.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ufuk Nurullah Bilgin'in de katılımıyla Alipaşa Mahallesinde gerçekleştirilen anahtar teslimatında duruma tepki gösteren hak sahipleri, kendilerine vaad edilen sözlerin yerine getirilmediğini söylediler.

"Teslim edilen konutlar harabe ve inşaat halinde"

Önceki yıllarda Sur'da yaşanan çatışmalarda evlerini bırakıp kaçtıklarını söyleyen Hasan Ölmez, yıllarca kirada yaşadıklarını ve devletinde sadece 2 yıl kendilerine kira yardımı yapıldığını belirtti.

Hasan Ölmez

Anahtar teslimi yapılan TOKİ konutu için 800 bin TL ödemek zorunda olduğunu vurgulayan Ölmez "Ben bu parayı nasıl ödeyeyim? 40 senede çalışsam ödeyemem. Bu 800 bin TL'yi ayda 4 bin 300 TL'lik taksitlere bölmüşler ama ben bu parayı ödeyemem. Teslim edilen konutlarında birçok eksiği var. Her taraf harabe ve inşaat halinde. 4 çocuk babasıyım. Gelin siz bu evde yaşayın, anlatılanlar gibi değil. Gidin halkın içine terör mağdurlarını görün." şeklinde konuştu.

Bize bir TOKİ veriliyorsa bunun karşılıksız olması gerektiğini belirten Ölmez "Bize ilk başta konutların karşılıksız ve borçsuz teslim edileceğini söylemişlerdi. Şimdi ise ayda 4 bin 300 TL'lik taksitlerle toplamda 800 bin TL'lik borcun altında olduğumu söylüyorlar. Türkiye'de; deprem, sel ve terör olayların da zararlar karşılıksız giderilir. Biz teselli istemiyoruz hakkımızı istiyoruz." ifadelerini kullandı.

"Bize vaat edilen kira yardım bedelini 2017 yılından beri ödemiyorlar"