Diyarbakırlılar diyanetin 'teravih namazı' kararına tepki gösterdiler
Covid-19 salgını nedeniyle Ramazan'da teravih namazlarının camilerde kılınmayacağı kararına tepki gösteren Diyarbakırlılar, sosyal mesafe kurallarına en çok riayet edilen yerin camiler olduğuna dikkat çekti.
Diyarbakırlılar diyanetin 'teravih namazı' kararına tepki gösterdiler


Salgın sürecinde kuralların uygulanmadığı birçok yerin aksine camilerde ilk günden beri kılınan namazlarda cemaatin maske ve sosyal mesafe kuralına ciddi şekilde uymasına rağmen teravihlerin kılınmaması yönündeki karar tepkilere neden oldu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın, Ramazan ayı bilgilendirme toplantısında Covid-19 salgını nedeniyle Ramazan'da teravih namazlarının camilerde kılınmayacağı açıklamasına tepki gösteren Diyarbakırlılar, alınan kararın gözden geçirilmesini istedi.

"Ramazan'ın bir güzelliği de camide teravih namazı kılmaktır"

Salgın'ın Allah'ın bir takdiri olduğunu hatırlatan Ramazan Elaldı, teravih namazını da Allah'ın evi olan camilerde kılmak istediğini belirtti.

Elaldı, "Toplantılar, mitingler veya kongrelerini yapıyorlar da konu cami ve teravih oldu mu virüs akıllarına geliyor. Neden bizim dini haklarımızı engelliyorlar? Cemaatle namaz kılmak bizim hakkımızdır. Buna engel olmasınlar. Biz bu kararı kabul etmiyoruz." diye konuştu.