HÜDA PAR'dan "Yeni Anayasa" açıklaması
HÜDA PAR Genel Başkan Vekili Zekeriya Yapıcıoğlu, mevcut anayasa ile daha fazla yola devam edilemeyeceğini, Türkiye’nin darbe anayasası ile yönetilme ayıbından kurtulması gerektiğini belirtti.
HÜDA PAR'dan


Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gündeme getirilen yeni anayasa tartışmaları ile ilgili konuşan Yapıcıoğlu, parti programlarındaki müstakil başlıklardan birinin “Yeni Anayasa ve Millet İradesi” olduğunu, başından beri 1982 darbe anayasası yerine tamamen sivil yeni bir anayasa yapılması yönünde çağrıda bulunduklarını, tüm tarafların katılımıyla yeni bir anayasa yapımının mümkün olduğuna inandıklarını söyledi.

Darbe anayasasının 30 yıldır tartışıldığını hatırlatan Yapıcıoğlu "1921 anayasasından sonra sivil bir anayasa yapılamadı. Yeni bir anayasa, ertelenemez acil bir ihtiyaçtır. Halkın da bu anlamda talebi var. Daha önce de bu talepler gündeme geldi. Halkın bu talebi güçlü bir şekilde yükseldiği için 2011 seçimlerinden önce neredeyse bütün partilerin seçim beyannamelerinde yeni anayasa sözü vardı. Seçimlerden sonra mecliste anayasa uzlaşma komisyonu da kuruldu ve 60 maddede uzlaşmaya da varıldı. Fakat bu çalışmalar sonuçlandırılamadı." dedi.

Darbe ürünü olan 1982 Anayasası'na defalarca yama yapıldığını ancak yamasının tutmadığını belirten Yapıcıoğlu, mevcut anayasa ile daha fazla yola devam edilemeyeceğini, Türkiye’nin darbe anayasası ile yönetilme ayıbından kurtulması gerektiğini kaydetti.

Yapıcıoğlu "Yeni anayasa yapım tartışmaları siyasi partiler için de bir samimiyet testi olacaktır. Yeni bir anayasa yapmak, metin üzerinde anlaşmaya varmak kolay değil, ancak imkânsız da değil. Yeni bir anayasayı millet yapar. Meclis üyeleri milletin vekilidirler, asıl olan milletin kendisidir. Belki vekiller metni yazacak ve ilk olarak oylayacak ama vekil olduklarını unutmadan milletin iradesine uygun hareket etmeleri, milletin değerleriyle uyumlu bir metin hazırlamaları gerekir." diye konuştu.

Kendilerine yönelik yapılan ziyaretten memnuniyet duyduklarını söyleyen Kanal yöneticileri de değinilen noktaların çok önemli olduğunu, bunun medyada gündeme getirilmesi gerektiğini kaydettiler.

Kategori: Siyaset
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-