Ağrı kesici yerine parasetamol kullanılmalı
Yanlış ve fazla kullanılan ağrı kesici ilaçlarda, karaciğerde yağlanma, karaciğer enzimlerinde artışa, böbreklere olumsuz etki yaparak böbrek hasarına ve idrar yollarında kanamaya yol açabilir.
Ağrı kesici yerine parasetamol kullanılmalı


Toplumda çok sık ve yanlış kullanılan ağrı kesiciler, mide ve bağırsaklara çok büyük zarar verdiğini belirten uzmanlar, yanlış ağrı kesici kullanımında mideye, bağırsak ülserine, gastrite ve mide kanamasına neden olabileceği söyleniyor.

Genelde romatizmal kas ve eklem hastalıklarında, baş ağrısında, migren, bel fıtığı, kırık, zedelenmelerde, adet sancılarında, diş ve diğer bölge ağrılarında ağrının hemen geçmesi için çok kuvvetli ağrı kesiciler alınması nedeniyle mide, bağırsak kanamalarına ve ülserlere neden olabilir.

Özellikle yaşlılarda eklem ve kas ağrıları, kemik erimesi olduğundan dolayı sık olarak vücut ağrıları için ağrı kesici kullanılır. Yaşlılarda ağrı kesicilerin sık ve uzun süreli kullanımı daha ağır tablolara neden olabilir.

Ağrı kesici hapı, eş-dost-komşu tavsiyeleri yerine Hekim tavsiyeleri ciddiye alınmalıdır. Bu yüzden ilaçlar mümkün olabildiğince doktor kontrolünde ve tavsiye edilen dozlarla kullanılmalıdır.

Hafif ağrılarda ağır ve kuvvetli ağrı kesici yerine, parasetamol kullanılmalıdır. (AMED HABER)

Kategori: Sağlık & Yaşam
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-