Covid-19 kaynaklı koku ve tat kaybına karşı uyarılar
​Uzmanlar, Coronavirus (Covid-19)'ün üst solunum yoluna ulaştığında koku alma sinirine tutunarak direkt olarak beyin içine yayılabildiğine dikkat çekti.
Covid-19 kaynaklı koku ve tat kaybına karşı uyarılar

Coronavirus’ü ağır geçiren hastaların önemli bir bölümünde nefes darlığı, solunum sıkıntısı, öksürük ve ateş gibi şikâyetler görüldüğünü ifade eden uzmanlar, koku ve tat problemleri Covid-19 hastalığının tek şikâyeti olabildiğini belirti.

Genel olarak koku ve tat problemleri kadınlarda erkeklerden daha sık görülüyor. Bazı hastalarda ise koku ve tat problemleri Covid-19 hastalığının tek şikâyeti olabiliyor. Dünyada değerlendirilen farklı vaka verilerine göre; hastalığa yakalananların üçte ikisinde koku ve tat alma problemleri ortaya çıkıyor.

Covid-19’da görülen tat ve koku alma problemleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, "Doğal olarak burun tıkanıklığı oluşması sonucunda hastaların koku almaları da azalmaktadır. Ancak Covid-19 hastalığında görülen koku alma problemi oranları, enflüanza enfeksiyonlarında görülenlere göre yaklaşık 3-4 kat daha fazla olmaktadır. Ancak Covid-19 nedeniyle koku alma rahatsızlığının görülme oranları yapılan ilk çalışmalarda yüzde 33,9 iken son yapılan çalışmalarda yüzde 75’e kadar yükselmiştir." dedi.

‘‘Koku ve tat problemleri aylar boyunca devam edebilir’’

Uzun süren koku ve tat problemlerinin varlığı hastalığın takibi için önemli belirleyici bir faktör haline gelebileceğini belirten Şafak, "Koku alma bozuklukları; Covid-19 hastalığının ilk görülen, ani başlayan ve en belirgin şikâyetidir. Koku alma problemleri ortalama hastalığın 4. gününde başlar, yaklaşık 9 gün devam eder ve genelde en geç 1 ay içinde düzelir. Koku ve tat problemleri aylar boyunca çok daha uzun süreler devam edebilir. Bu durum, şikâyetlerin uzun sürdüğü vakalarda daha ciddi beyin ve beyin sapı tutulumlarının olduğuna işaret edebilir. Ayrıca koku ve tat problemlerinin süresi hastalığın seyri ile doğrudan ilişkili olabilir. Hatta uzun süren koku ve tat problemlerinin varlığı hastalığın takibi için önemli belirleyici bir faktör haline gelebilecektir." diye belirti.

Anatomik olarak koku alma siniri, beynin bir uzantısı olarak görülebildiğini söyleyen Şafak, "Yapılan çalışmalarda, Covid-19 hastalığına neden olan virüsün daha yüksek oranda burun ve boğaz bölgesine tutunma yatkınlığı olduğu gösterilmiştir. Anatomik olarak koku alma siniri, beynin bir uzantısı olarak görülebilir. Burun ve beyin arasındaki çok ince ve delikli bir kemik yapıdan geçerek burnun içine yayılmaktadır. Bu özelliği nedeniyle SARS-CoV-2 virüsü, üst solunum yoluna ulaştığında koku alma sinirine tutunarak direkt olarak beyin içine yayılabilmektedir." ifadelerine yer verdi.

‘‘Koku alma bozukluğu beraberinde tat duyusu kaybını da getiriyor’’

Virüsün beyinde oluşturduğu hasarın başlıca iki şekilde görüldüğünü dile getiren Şafak, "Tat duyusu koku duyusuyla çok yakından ilgilidir. Genelde koku alma bozukluğu olan hastaların büyük kısmında tat alma duyusunda da azalma görülür. Yapay zekâ teknolojilerinin kullanılmasıyla yapılan çalışmalarda Covid-19 hastalarındaki koku ve tat problemi görülme oranı, hasta olmayan kişilere göre yaklaşık 30 kat daha fazladır. Hastalığın ileri dönemlerinde diğer nörolojik belirtiler dışında koku ve tat problemlerinin oluşması söz konusudur. Virüsün beyinde oluşturduğu hasar başlıca iki şekilde görülür. İlki ağır pnömoni ve hipoksiye bağlı beyin hasarı, ikincisi ise küçük damarlarda pıhtılaşmadır.

‘‘Tat ve koku kaybının uzun sürmesi durumunda mutlaka doktora başvurun’’

Bu tip beyin tutulumlarında koku ve tat alma dışında komaya varan çok daha ciddi nörolojik sorunlar oluşmaktadır. Covid-19 hastalarındaki koku ve tat problemlerinin genetik yatkınlıkla ilgili olabileceği de düşünülmektedir." diye ekledi.

Tat ve koku kaybının uzun sürmemesi için dikkat edilmesi gereken hususları öneren Şafak, "Coronavirus'ün mümkün olan en kısa sürede tespit edilmesi ve bir an önce tedaviye başlanması önemlidir.

Kan pıhtılaşmasını önleyici kan sulandırıcı ilaçların kullanılmasına, hastalığa ait genel şikâyetler düzelmiş olsa da birkaç ay boyunca devam edilmesi gerekir.

B- kompleks vitaminleriyle birlikte, diğer vitamin ve mineral takviyelerinin kullanılması önerilir.

Sıkça serum fizyolojik veya benzer yoğunluktaki tuzlu su karışımlarıyla mekanik burun temizliği yapılması büyük önem taşır.

Tat ve koku kaybının uzun sürmesi durumunda mutlaka doktora başvurun." dedi. (AMED HABER)

Kategori: Sağlık & Yaşam
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-