Sahte iş ilanlarıyla PKK'ye yardım topladılar
Sosyal medya üzerinden verdikleri sahte iş ilanlarıyla PKK'ye para toplayan ve bu paraları farklı yöntemlerle örgüte ulaştıran 13 kişi gözaltına alındı.
Sahte iş ilanlarıyla PKK'ye yardım topladılar


Diyarbakır merkezli Mersin ve Gaziantep'te 15 farklı adrese yapılan eş zamanlı operasyonlarda yaklaşık bir milyon lira ve çok sayıda dijital materyale el konulduğu belirtildi.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından internet üzerinden işlenen suçlara yönelik yapılan çalışmalar kapsamında Diyarbakır merkezli suç örgütünün; sosyal medya üzerinden "evde kına paketleme, kalem montajı" gibi sahte iş ilanları verdikleri tespit edildi.

Açıklamada, "Örgüt içerişinde 'hacker' olarak tabir edilen şahıslar tarafından açılan binlerce sahte sosyal medya hesapları ile sahte iş ilanlarının altına güven verici yorumlar yaptıkları, vatandaşlardan başvuru ücreti ve teminat bedeli adı altında talep ettikleri ücretleri örgüte ait hesaplara EFT ve sahte kimliklerle açılan GSM hatlarına cebe havale yöntemleri ile gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir." denildi.

Operasyonların içeriğine ilişkin bilgilerin paylaşıldığı açıklamada, "Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatları doğrultusunda 3 ay süren kapsamlı çalışmalar sonucu, Diyarbakır merkezli olmak üzere Mersin ve Gaziantep illerinde yapılan eş zamanlı operasyon sonucu 15 farklı adrese baskın düzenlenmiştir." ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında, "Düzenlenen operasyonlarda 13 şüpheli gözaltına alınmış, yapılan aramalar sonucu yaklaşık 55 bin Amerikan Doları, 12 bin Türk Lirası ve 570 bin TL değerinde bin 300 gram altın olmak üzere toplam değeri bir milyon TL’ye yaklaşan malvarlığına el konulmuş, bir adet tabanca ve bu silaha seri atış imkânı sağlayan aparat, çok sayıda dijital materyal, bilgisayar ve cep telefonu ele geçirilmiştir." denildi.

Gözaltına alınan şüpheliler, yargılanmak üzere adliyeye sevk edildiler. (İLKHA)

Kategori: Asayiş
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-