Diyarbakır il başkanı Dinç: Basın kuruluşları hak ettikleri ilgiyi ve desteği görmüyorlar
HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolasıyla yayımladığı yazılı açıklamada, yerel basının yaşadığı ekonomik sorunlara dikkat çekti.
Diyarbakır il başkanı Dinç: Basın kuruluşları hak ettikleri ilgiyi ve desteği görmüyorlar


10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'ne ilişkin yazılı açıklamada bulunan HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç, dijital haberleşme çağında yerel basının karşılaştığı sorunlara çözüm bulunması gerektiğini söyleyerek, gazetecilerin fedakârlık ve özveri ile takdir edilecek bir performans sergilediklerini söyledi.

Toplumun en dinamik asli unsurlarından birinin de basın kuruluşları olduğunu söyleyen Dinç, “Gazetecilik kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi esası üzerinedir. Toplumda yaşanan her gelişmeyi sorumlu gazetecilik anlayışıyla hareket ederek toplumun maddi ve manevi kalkınmasına katkı sunan basın kuruluşları, sahadaki emekçilerle birlikte mesleği icra ederken göstermiş oldukları fedakârlık ve özveri ile takdir edilecek bir performans sergilemektedirler. Basın mensupları yüklemiş oldukları sorumluluğun gereğini icra ederken toplumun değerleri ile uyumlu, bireylerin hak ve hürriyetlerine saygılı olarak hareket ederler.” dedi.

“Yerel basın kuruluşlarımız yaşamış oldukları maddi sorunlarla baş başa bırakılmamalıdır”

Yerel basının çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Dinç, “açıklamasında şunlara değindi: Hayatın her anında ve her koşulda memleketimizin gözü, kulağı ve sesi olma adına ayakta kalmaya çalışan basın kuruluşlarının bilhassa yerelde hak ettikleri ilgiyi ve desteği görmediklerinin farkındayız. Memleketimizin sosyal ve ekonomik gelişiminde etkin bir rol üstlenen yerel basın kuruluşlarımız yaşamış oldukları maddi sorunlarla baş başa bırakılmamalıdır. Yaygın basının tanınmış gazetelerinin kâğıt baskısından vazgeçerek dijitale yöneldiği günümüzde dar gelirli yerel basının resmi ilanlar nedeniyle matbaalara mahkûm kalması irdelenmesi gereken bir sorundur.” İfadelerine yer verildi.

Dijital haberleşme çağında yerel basının karşılaştığı sorunlara çözüm bulunmasi gerektiğini belirten Dinç, “Her geçen gün artan maliyetler ile karşı karşıya kalan yerel basının dinamik ve faydalı yapısının korunması için yerel yönetimlerin desteği bir elzem haline gelmiştir. Dayanışmanın öneminin yoğun bir şekilde belirginleştiği şu günlerde yetkililerden ve yerel yönetimlerden, basın kuruluşlarının çalışma koşullarının iyileştirilebileceği bir dayanışma iradesi beklenmektedir. Kamuoyunun haber alma ihtiyacını karşılayan ve nitelikli çalışmalara imza atan basın mensuplarının çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. ” dedi.

“Basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ederim”

Gazetecilerin her türlü ekonomik ve sosyal haklarının koruma altına alınması gerektiğini söyleyen Dinç mesajına şöyle son verdi: “Gazetecilerin her türlü ekonomik ve sosyal haklarının koruma altına alınması, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve toplumsal itibarlarının korunması temel öncelik olmalıdır. Salgın sürecinin beraberinde getirdiği olumsuzluklarla sorunları katmerleşen yerel basınımızı bu zor dönemde göstermiş oldukları mücadeleden dolayı ayrıca takdir ediyorum. Halkın doğru ve tarafsız haber alma ve bilgi edinme hakkını etkin olarak kullanmasına aracılık ederek mesleğin gerektirdiği ilkeli ve ahlak kuralları doğrultusunda görevlerini yerine getiren basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik eder, çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar dilerim.” İfadelerine yer verildi. (AMED HABER)

Kategori: Siyaset
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-