Türkiye'ye gelen 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabında Türkiye'ye giriş yapan 15 kişide İngiltere kaynaklı mutasyonlu virüs tespit edildiğini açıkladı.
Türkiye'ye gelen 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi


Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Koca, İngiltere'den yurda girişlerin geçici olarak durdurulduğunu açıklayarak İngiltere'den ülkemize girmiş kişilerin tamamında geriye dönük tarama yapıldığını açıkladı.

Yurdun çeşitli bölgelerinde de düzenli tarama yapıldığını belirten Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı: "Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı. Ayrıca son dönemde İngiltere'den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik.” Dedi 

Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır. 

Bakan koca açıklamasının devamında “İngiltere'den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide mutasyon ile uyumlu virüs tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır. İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış, yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır.” İfadelerine yer verdi. (AMED HABER) 

Kategori: Sağlık & Yaşam
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-