Evlat nöbetindeki aileler birbirleriyle dayanışıyor
HDP Diyarbakır İl Binası önünde evlat nöbeti tutan aileler, Almanya'da PKK tarafından kaçırılan Nilüfer Töremis’in annesi Maide Töremis'i görüntülü arayarak destek verdi.
Evlat nöbetindeki aileler birbirleriyle dayanışıyor

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutan ailelerin 3 Eylül 2019'da başlattığı evlat nöbeti 327’inci gününe girerken aileler, Almanya'da kaçırılan kızı Nilüfer Türemiş için oturma eylemini tek başına sürdüren anne Maide Türemiş'e destek vermek ve yalnız olmadığını göstermek amacıyla telekonferansla görüşme gerçekleştirdi.

“Almanya'da bana hiçbir destek yok”

Almanlardan tepkiler aldığını belirten anne Töremiş, "Hiçbir hakları yok, terbiyesizlik yapıyorlar. Almanya'da bana hiçbir destek yok. Almanlar çekiniyor, korkuyor. Bu hastalıktan dolayı beklediğim destek yok. Yoldan geçerken bazı Almanlardan tepki alıyorum. Tepki alınca bende onlara Kürt olduğumu, PKK'nin çocuklarımızı almaya hakkı olmadığını söylüyorum. Neden çocuğumuzu vermemek için bu kadar direniyorlar? Ben çocuğumu hiçbir varlığa armağan etmiyorum, etmeyeceğim.” dedi.

“Diyarbakır'dan Almanya'ya büyük bir mücadele örneği var” 

Dağa kaçırılan oğlu Muhammed Mustafa Biçer için evlat nöbetini sürdüren Ayşegül Biçer, Almanya’da PKK tarafından kızı kaçırılan Maide Töremiş ile yaptığı konuşmanın ardından basın açıklaması düzenledi.

Biçer, açıklamasında şunları söyledi:

Almanya’da eylem yapan annenin kendi evladına kavuşması için ne gerekirse yapmaya hazırız. PKK'dan korkmadan, tehditlerine boyun eğmeden mücadelesine devam etmesini istiyoruz. Çocuklarımız gittiği gün biz ölmüşüz. Çok şükür güçlü bir devletimiz var. Bizlere her türlü hakkı veriyor. Ama Almanya'daki Maide anneye sahip çıkan yok. O yüzden Diyarbakır anneleri olarak sesini duyurmak için bugün burada basın toplantısı yapmaktayız. Diyarbakır'dan Almanya'ya büyük bir mücadele örneği var. Biz anne ve babalar olarak bu haçlı siyonistlere boyun eğmeyeceğiz. PKK uzantısı HDP, annelerin göz yaşında boğulacak. Sözde mecliste Hakların Demokratik Partisi, şehirde PKK'nın uzantısı HDP, yılardır 'Jın, Jiyan, Azadi' diyor ama kadına şiddet uyguluyorlar. Kadınlara tecavüz ediyorlar. Kadınları tehdit ediyorlar. Masum, fakir fukaranın çocuğunu kandırıp götürüyorlar. Annelerin feryadını duymuyorlar. Ama ağızları açılınca 'Biz Kürtlerin temsilcisiyiz' diyorlar. Sizin gibi temsilcileri istemiyoruz. Bir zahmet sizi istifaya davet ediyoruz. Evlatlarımızı almadan bu haklı mücadeleyi bitirmeyeceğiz. 40 yıldır akan bu gözyaşlarına son vereceğiz. Sonunda ya zafer ya ölüm olacak. Êdi bese, yeter artık diyoruz.

“Diyarbakır'daki evlat nöbetini tutan anne ve babalar, Maide anne ile beraberdir”

Daha sonra İLKHA’ya aileyle görüşme sebebini açıklayan Biçer, “Telefonla görüşme gereği duydum çünkü Maide anne yalnız değildir. Diyarbakır'daki evlat nöbetini tutan anne ve babalar, Maide anne ile beraberdir. Onun sesini burada duyurmak için her türlü mücadeleyi yapacağız. Sonuna kadar arkasındayız, kendini yalnız hissetmesin. Sonuçta orada ağlayan ve yüreği yanan bir anne. Onunla acımız aynı, sonuna kadar tek yürek beraberiz." dedi. 

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-