Kuyumcular, yükselen altın fiyatının sebebini artan risk durumlarına bağlıyor
​Rekor yineleyen ve 402,19 liradan işlem görüp tarihinin en yüksek fiyatına ulaşan altın fiyatını değerlendiren Diyarbakırlı kuyumcular, yükselişin temelinde dünyada artan risk durumları ve ons fiyatının sürekli artması olduğunu söyledi.
Kuyumcular, yükselen altın fiyatının sebebini artan risk durumlarına bağlıyor

Ons altın, 1824 dolar ile tarihi zirvesini yenilerken, buna paralel olarak gram altın da alış fiyatı 401,92 lira, satış fiyatı 402,19 liradan işlem görüyor.

Tüm zamanların rekoltesini gören altın fiyatının yükselişini dolar ve ons altın fiyattaki dalgalamadan kaynaklı olduğunu belirten kuyumcu esnafı, bu sebeplerin dışında dünya genelinde görülen pandemi ve risk durumlarından da kaynaklandığını ifade ettiler.

Yatırımcılar için tavsiyede bulunan kuyumcular, vatandaşlar altını sürekli "güvenli bir liman" gibi görüp korkmadan paralarını bu alana yatırabileceğini vurguladı.

Dünyada meydana gelen pandemi ile oluşan krizden dolayı altın fiyatlarının yükseldiğini belirten kuyumcu esnafı Seyfettin Mutlu, "Bu krizden dolayı altın fiyatları çok yükseldi. Şu an altın bin 824 ons civarındadır. Doların da fiyatı 6,90 lira bandında seyir ediyor. Bütün bu sebeplerden ötürü altın fiyatlarının yükselişi kaçınılmaz oluyor. Has altının fiyatı da şu an 400 lira civarındadır. Tabi baktığımızda bu artış ve sıkıntı bütün dünya için geçerlidir. Sadece ülkemiz ile alakalı bir problem değildir. Kısacası dünya genelinde ons fiyatları arttığı için altın fiyatları da sürekli artacaktır." ifadelerini kullandı.

"Vatandaşlar altını güvenli liman görüp yatırım yapabilirler"

Vatandaşların altını güvenli liman gibi görüp yatırım yapabileceğini belirten Mutlu, "Vatandaşlar altını güvenli liman görüp yatırım yapabilirler. Hatta bazı vatandaşlarımız elindeki altınlarını bazen fiyat biraz düşünce hemen getirip bozduruyorlar. Korkmasınlar altın fiyatının düşeceği yok. Dünya genelinde altın fiyatları yükseliyor. Parası olan vatandaşlarımız korkmadan paralarını altına yatırabilirler. Çarpıcı bir şey söyleyeceğim: ben bu işe başlarken altın kilosu 6 bin 800 dolar civarındaydı. Fakat şu an altın kilo fiyatı 57 bin 800 dolar civarındadır. Artık aradaki hesabı vatandaşlarımız yapıp altına yatırım yapıp yapmayacaklarını kendileri karar versinler." dedi.

Altın fiyatlarının bir an önce düşmesini istediğini belirten Mutlu, "Ben bir esnaf olarak altın fiyatının düşmesini isterim. Çünkü işlerimiz şu an çok fazla yok. Altın fiyatları yüksek olunca vatandaşlarımız talep etmiyor. Talep olmayınca bizlerin işleri de olmuyor. Bundan dolayı altın fiyatlarının düşmesini isterim." şeklinde konuştu.

Altın fiyatının rekor seviyede artmasının nedeni tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiden kaynaklandığını belirten kuyumcu Enis Erdaş, "Şu an altın fiyatlarının rekor seviyesini görmesinin nedeni dünyada var olan pandemiden dolayıdır. Hatta sürekli artış eğiliminde olmasının temeli de bu hastalığın bitmeyip devam etmesindendir. Yine dünyadaki risk durumlarının artması da altın fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Çünkü vatandaşlar risk artınca altın yatırımına dönüyor. Tabi bu esnada doların da yükselmesi altın fiyatlarını etkiliyor." diye belirtti.

"Dünya piyasasında en sağlam yatırım altındır"

Yatırım açısından altının en güvenli liman olduğunu belirten Erdaş, "En güvenli liman şu an altındır. Vatandaşlarımız altına yatırımlarını rahatlıkla yapabilirler. Vatandaşlar altından vazgeçmemelidirler. Çünkü dünya piyasasında en sağlam yatırım altındır. Nitekim bütün risklere karşı altın kendini koruyup kâr oranı da elde diyor. Altın fiyatlarının düşmesini çok isterim. Çünkü evlenmek isteyip de evlenemeyen gençlere üzülüyorum. Altın fiyatları yüksek olduğu için maalesef gençler düğün yapıp evlenemiyor. Bundan dolayı altın fiyatının düşmesini isterim. Ama maalesef bir gerçek de var ki altın fiyatları maalesef düşmüyor ve sürekli artıyor." ifadelerini kullandı.

Kategori: Ekonomi
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-