Diyarbakır’ın fethi seslendirilen ilahilerle kutlandı
Diyarbakır'ın İslam ordusu tarafından fethedilişinin 1381'inci yıl dönümü münasebetiyle etkinlik düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, halka üstü açık otobüsten ilahi konseri verdi.
Diyarbakır’ın fethi seslendirilen ilahilerle kutlandı

27 Mayıs 639 yılında İyaz bin Ganem komutasındaki İslam ordularının Diyarbakır'ı fethedişinin yıl dönümü, farklı etkinliklerle kutlandı.

Fethin 1381'inci yıl dönümü münasebetiyle farklı bir çalışma başlatan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, üstü açık otobüsle Diyarbakırlılara açık hava konseri verdi.

Günün önemini hatırlatan yazılar yazılarak  giydirilen otobüs caddeleri dolaşarak Türkçe ve Kürtçe ezgi, ilahi ve mevlit dinletisi sundu.

Çalınan müziklerden büyük keyif alan ve fethin coşkusunu hisseden Diyarbakırlılar, cep telefonu kameraları ile çekim yaparak anı kaydettikleri görüldü.

Gün boyunca ilahi ve marşları seslendiren sanatçılardan Murat Boz, amaçlarının özellikle evde olan vatandaşlara moral vermek olduklarını belirtti.

Boz, "Diyarbakırımızın fethinin 13891'inci yıldönümü dolayısıyla tüm merkez ilçelerde Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği ilahi konserine beraber iştirak etmeye çalışacağız. Buradaki amacımızda salgından dolayı evlerinde olan vatandaşlarımıza bir nebze de olsa moral ve güzel bir gün geçirmek adına hep beraber ilahilerimizi okuyacağız. Halkımız bizlere eşlik ederlerse seviniriz. Bugün Diyarbakırımızn fethidir, bizim için kutsal bir gündür ve bunu da coşkuyla kutlayacağız inşallah.” dedi. 

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-