Van’da Covid-19 vaka sayısı artıyor
Van’da alınan tedbirler ve yapılan uyarılara rağmen Coronavirus vakaları artmaya devam ediyor.
Van’da Covid-19 vaka sayısı artıyor

Van Valiliği, il genelinde Covid-19 salgını vakaları ile ilgili güncel verileri açıkladı.

Açıklamada; Van’da toplam vaka sayısının 448, tedavisi tamamlanıp taburcu olan hasta sayısının 301, yoğun bakımdaki hasta(entübe) sayısının bir; toplam vefat sayısının 9, bugüne kadar evde tedbir amaçlı karantina altına alınan toplam kişi sayısının 56 bin şu anda karantina altında bulunan toplam kişi sayısının 15 bin kişi olduğu belirtildi.

İlçelerdeki vaka sayınında da paylaşıldığı açıklamada, toplam vakaların; İpekyolu ilçesinde 184. (2 Vefat); Başkale ilçesinde 58; Edremit ilçesinde 56. (2 Vefat); Tuşba ilçesinde 51. (2 Vefat); Gürpınar ilçesinde 26; Erciş ilçesinde 23. (2 Vefat); Çaldıran ilçesinde 14; Saray ilçesinde 12; Gevaş ilçesinde 10; Muradiye ilçesinde 5; Çatak ilçesinde 4; Özalp ilçesinde 3. Bahçesaray ilçesinde 2. (Vefat1); olduğu ifade edildi.

Öte yandan Van Valiliği tarafından bayram öncesi ve sonrasında alınan kararlarla ilgili yapılan açıklamada, il merkezinde birçok alanda, cadde ve sokakta maskesiz dolaşmanın yasaklandığı belirtildi.

Valilik tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Pandeminin yayılmasının önlenmesinde maske takmak, sosyal mesafeye ve izolasyon kurallarına uymak büyük önem taşımaktadır. Ancak ilimizde özellikle il dışından gelen ve izolasyonda bulunan vatandaşlarımızın aile içinde sosyal mesafe kurallarına uymaması ve Coronavirus’le mücadele kapsamındaki yasakları ihlal etmeleri vaka sayımızın artmasına neden olmaktadır. Bu konuda vatandaşlarımızın daha duyarlı olması ve riski görmeleri toplum sağlığımız açısından önemlidir. Özellikle bayram alış-verişlerinde vatandaşlarımız kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, sosyal mesafeye dikkat edilmeli ve maske takmalıdır.” denildi.

“Mezarlık ziyaretlerine kısıtlama getirildi.” 

Yapılan açıklamanın devamında, İl Hıfzıssıhha Kurulunun, Ramazan Bayramı öncesi yaşanacak yoğunluğun bulaş riskini arttırma ihtimaline karşı önemli kararlar aldığı, alınan kararlar kapsamında bayram arifesinde yapılacak mezarlık ziyaretleri ile ilgili yasaklar getirildiği belirtildi.

Bu kapsamda; mezarlıklara maskesiz girilmesi ve toplu halde ziyaretlerin, mezarlık çevresinde seyyar satıcıların her türlü gıda ve yiyecek satışının, mezarlıklar içerisinde her türlü gıda ve yiyeceğin dağıtılmasının, kurumsal ve bireysel yardım toplanmasının, çocukların mezarlara su döküp harçlık-bahşiş alması/verilmesinin yasaklandığı ifade edildi. 

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-