Hewsel Bahçelerindeki hafriyatlar toplanmaya başlandı
Dünya Kültür Mirası Hewsel Bahçeleri ile Dicle Nehrine atılan hafriyatlar toplanmaya başladı.
Hewsel Bahçelerindeki hafriyatlar toplanmaya başlandı

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Hewsel Bahçeleri ile Dicle Nehrine atılan inşaat atıklarıyla moloz çöplüğüne dönmüştü. Dicle Nehri kıyısına ve bahçelerin çeşitli yerlerine atılan hafriyat ve çöpler ufak ufak tepeler oluşturmuştu.

Amed Haber’in gündeme getirdiği, ardından ulusal basının da haber olarak işlediği hafriyatlar bugün toplanmaya başlandı.

Sur Belediyesi Fen işleri Müdürlüğü iş makineleriyle hafriyatların döküldüğü bölgeyi temizlemeye başladı.

Çalışmayı sosyal medya hesabından duyuran Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, hafriyata karşı tedbirlerin alınacağını belirtti.

Çiftçi şu açıklamalarda bulundu:

“Sur Belediyesi Fen işleri Müdürlüğü ekiplerimizle UNESCO Dünya mirası listesinde yer alan Hevsel Bahçelerinde dökülen hafriyatların kaldırılması çalışmalarına başladık. Vatandaşlarımızdan ve özellikle Hevsel Bahçeleri mülk sahiplerinden bu alana sahip çıkmalarını, arazi kazanma amacıyla yapılan bu tür hafriyat dökümlerine tevessül etmemelerini, izin vermemelerini rica ediyoruz. Hevsel Bahçelerini korumak için gerekli olan her türlü tedbir alınacak ve bu alana hafriyat dökümü dahil yapılan tecavüzler en ağır şekilde cezalandırılacaktır. #HevselBahçeleri dünya mirasıdır birlikte sahip çıkalım...”

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-