Diyarbakır'da virüs testi pozitif çıkan şoför konuştu
Diyarbakır'da virüs testi pozitif çıkan taksi şoförü ile temasta bulunduğu yakını röportaj verdi.
Diyarbakır'da virüs testi pozitif çıkan şoför konuştu

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde COVİD 19 testi pozitif çıkan taksi şoförü ile temasta bulunduğu yakını telefon üzerinden Bismil Haber Gazetesine röportaj verdi.

Hastalar röportajlarında hastalık hakkında konuştu.

İstanbulda ikamet eden ve Sabiha Gökçen Havalimanında taksi şoförlüğü yapan H.A, virüs sürecini anlattı. 

Virüsü yabancı müşterilerinden kaptığını düşünen H.A, İstanbul'da bulunan annesi ve babasının da testlerinin pozitif çıktığını belirtti.

Dicle Üniversitesi Hastanesinde tedavi gören H.A, "Ben 18 Mart çarşamba günü saat 11.00'da Sabiha Gökçek Havaalanından uçakla Batman havalimanına iniş yaptım. Batmanda bir araba satışı için gelmiştim. Arabayı aldım. O gün şiddetli yağmur yağıyordu. İstanbuldaki hava sıcaklığına kanarak ince giyinmiştim. Araba satış işleminden sonra arabaya binerek Bismil'in Tepe Beldesine dayı oğluma misafir oldum. Ertesi gün diğer dayımın oğlunun nişan törenine Batman'da katıldım." Dedi.

Hastalığın kendisinde etkisini gösterdiği süreci anlatan H.A, sözlerine şöyle devam etti:

"Nişan günü hava çok yağışlı olduğu İçin üşüyordum. İçerde elektrik sobasıyla tek başıma ısınıyordum. 
Nişan bitikten sonra akşam tekrar Tepe Beldesinde dayımın evinde gelip yattım. Öğle yemeğinde dayımın oğlunun evinde öğle yemeği yiyecektim. Çok üşüyordum. Titriyordum. Hava yağışlıydı. 
Rahatsızlığım ve kendimde şüphe üzerine Tepe Devlet Hastanesine gittim. Doktor bana yurtdışına çıkıp çıkmadığımı sordu. Ben de İstanbul Sabiha Gökçek Havaalanında taksi şoförlüğü yaptığımı ve yabancıları da taşıdığımı söyledim. Doktor da beni şüpheli olarak karantinaya alacaklarını belirtti. Ben de kabul ettim. Beni Bismil Devlet Hastanesine kaldırdılar. 2 gün Bismil Devlet hastanesinde karantinada kaldım. Testim pozitif çıkınca, Diyarbakir Dicle üniversitesi Tıp fakültesinde karantinaya aldılar."

Sosyal medyada Diyarbakır'a ve Bismil ilçesine virüsü bilerek getirdiği yönündeki paylaşımların kendisini üzdüğüne vurgu yapan H.A, "Diyarbakir Dicle Üniversitesi Hastanesinde 5 gündür gözlem altındayım. En çok üzüldüğüm şey bazılarının sosyal medyada bana iftira atmaları. Bazıları benim İstanbul'dan kaçtığımı ve virüsü taşıdığımı bilmeme rağmen geldiğimi söylüyor. Ben kesinlikle hastalığa yakalandığımı bilmiyordum. Ben de İstanbulda yolcu taşıyorum. Kimden kapmışım, bilmiyorum. Bir sürü yabancı yolcu alıyorduk.Tepeye geldiğime pişmanım. Allah inşallah şifa verir." ifadelerini kullandı.

İstanbul'da bulunan anne ve babasının da testlerinin pozitif çıktığını söyleyen Y.A, "En çok üzüldüğüm şey benim testimin pozitif çıkmasından sonra, İstanbul’daki annem ve babamın da testleri pozitif çıktı. Onlarda şu an İstanbul’da karantina altındadırlar. Yaşlılar ve başka hastalıkları da var." şeklinde konuştu.

Vatandaşlara evde kal çağrısı yapan H.A son olarak şu ifadeleri kullandı:

"Bu hastalık pis bir şey, ağrı geldiği zaman sanki vücuduma bıçak saplanıyor. Kesinlikle işiniz acilde olsa dışarı çıkmayın. Bu hastalığı kendinize çocuklarınıza kaptırmayın. Evde kalın."

TEPE BELDESİNDE 32 KİŞİ EVDE KARANTİNAYA ALINDI

Tepe beldesinde H.A ile temasta bulunan 32 kişiye sağlık görevlileri ve  jandarma tarafından evde karantina uygulandı.

Evde karantina altına alınan H.A'nın yakını E.B. ise durumlarının iyi olduğunu herhangi bir rahatsızlıkları olmadığını ve sağlık ekipleri bizi ziyaret edip durumu sorduklarını belirtti. 

"Tepe beldesinde 6 gündür bir sıkıntı çıkmadı. Fakat sıkıntı çıkmayacak anlamı taşımıyor" diyen E. B, yetkililerin görevini eksik yaptığını ileri sürdü.

Karantinanın evde uygulanmasının eksik olduğunu ifade eden E.B, "Tepe'de şüphelileri bir yurtta veya hastanede karantina altına alınmalıydı. Fakat karantina evde uygulandı. Araştırmayı da daha derine inmeliydi. Tepe beldesinde Önümüzdeki 10 günlük süreç önemli ve riskli, inşallah başkalarında çıkmaz. H .A’nın Tepedeki kaldığı 1 günlükte havanın yağışlı olması iyidir. 
Bugüne kadar da H.A dışında Tepe de başkalarında virüs çıkmadı."dedi.

Test sonucu pozitif çıkan H.A'nın duyarlı davrandığını ifade eden E.B. şu ifadeleri kullandı:

"H.A. duyarlı davrandı. Vücudundaki rahatsızlığı fazla değildi. Hastaneye gitmeyebilirdi. 4-5 gün daha Tepe'de kalıp, belki yüzlerce kişiyle temasta bulunup, düğün sonrasında İstanbul'a dönebilirdi. Kimsenin haberi de olmayabilirdi ama kendinden şüphelendi. Hemen Hastaneye gitti. Doktora durumunu anlattı. Havaalanında taksi Şöfürlüğü yaptığını yabancı yolcuları  taşıdığını söyledi. Kendini karantinaya aldı. Sonuç pozitif çıkıncada Tepe'de kiminle temasta bulunduğunu anlattı. 
Jandarma ve sağlık görevlileri liste çıkardı. Batman Havaalanındaki bindiği uçakta karantinaya alındı. Uçakta dezenfekte edildi. (BİSMİL HABER)

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-