Diyarbakır’da etkili olan kar ve buzlanma tehlikeye neden oluyor
Diyarbakır’da dün geceden bu yana etkili olan kar hem hayatı hem de trafiği olumsuz yönde etkiledi. Vatandaşlar, kaldırımlarda biriken karın ve buzlanmanın özelikle yayaları mağdur ettiğini belirtti.
Diyarbakır’da etkili olan kar ve buzlanma tehlikeye neden oluyor

Gün içerisinde de etkisini gösteren kar yağışı kenti beyaz bir örtüye bürüdü. Güneydoğu, Anadolu bölgesinde etkili olan kar, sürücülere zor anlar yaşattığı gibi yayalar da kayma tehlikesi geçiriyor.

Vatandaşlar, caddelerde, yollarda ve kaldırımlarda oluşan buzlanmalar ve kar birikimi nedeniyle zor anlar yaşadıklarını belirterek, yetkililerin daha fazla tuzlama çalışmaları yapmalarını istediler.

Diyarbakır’da bu denli kar yıllardır yağmadığını söyleyen Şahın Doğan, “2010’dan bu yana Diyarbakır'da esnaflık yapıyorum. Son 4 yıldan beri ilk defa bu şekilde kar yağıyor. Karın böyle yağması yollarımızı ve bizi olumsuz etkiledi. Bu noktada belediyelerimize ve yetkililerimize birçok görev düşüyor. Dün akşam kar yağmasından bu yana birçok trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların yaşanmaması için yetkililerin yollarda tuzlama yapması gerekiyor. Okulların da tatil olması ile birlikte çocukların sokaklarda oynadığını rahatlıkla görebiliyoruz. Allah muhafaza kayıp bir yerlerini kırabilirler. Özetle bütün bu sıkıntıların giderilmesi adına her tarafın kardan temizlenmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

"Kar Diyarbakır’ımıza sevinç ve bereket getirdi"

Sürücülere uyarılarda bulunan Mehmet Reşat Çelik, “Öncelikle kar Diyarbakır’ımıza sevinç ve bereket getirdi. Diyarbakır’da düşen kar, Van, Muş veya Hakkâri gibi illerde görülen yoğunluk olmadı için pek bir zarar vermez. Fakat buradan özellikle taşıt sürücü kardeşlerimizin daha dikkat etmeleri gerekiyor. Ayrıca yetkililer de mümkün mertebede tehlike arz eden yollarda tuzlama çalışmaları yapmaları gerekiyor.” dedi.

“Yollarda biriken kar ve buzlanma yayaları çok rahatsız ediyor”

Yollarda oluşan buzlanmalar vatandaşlara zorluk çıkardığını söyleyen Songül elmiş, “İlimize 3-4 yıldır yoğun kar yağmıyordu. Kar yağışının artmasıyla hem biz hem de çocuklar çok sevindi. Ayrıca karın yağmasıyla birlikte havadaki mikroplarda temizlendi. Fakat yollarda biriken kar ve buzlanmalar yayaları çok rahatsız ediyor. Caddeler ve kaldırımlar yetkililer tarafından temizlenmelidir. Yetkililere şunu anlatmak istiyoruz: Batı ileri gibi buralara da her durumda temiz bir çevre görünümü oluştursunlar. Bu noktada belediye çalışanlarına çok iş düşüyor. Bir an önce de bu tür sıkıntılara bir el atmaları gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Uzun süreden sonra kar yağışının sevince yol açtığını söyleyen Mehmet Şelenk, “4 yıldan beridir beklediğimiz kar geldiği çok mutluyuz.  Çünkü uzun zamandan beridir ilimize kar yağmıyordu. Kar yağışı ile birlikte ilimizde buzlanma ve kar birikimi açısından problemler yaşandı. Yetkililerden istediğimiz de buzlanmalara karşı önlem alınması ve tehlike arz eden yerlerin de tuzlanmasını istiyoruz. Çünkü tuzlama yaparak herhangi oluşabilecek herhangi bir kazayı bu şekilde önlemiş oluruz.” ifadelerini kullandı.

“Sokaklarımız ve caddelerimiz temiz olsun”

Yetkililere çağrıda bulunan Kadir Akın, “Ben esnafım. Memleketimize 4 yıl aradan sonra karın yağması bizi gerçekten çok sevindirdi. Kar yağışı sonrası oluşabilecek sıkıntılar için yetkililerden sadece bir ricamız var: yollarda oluşan buzlanmalar ve çevre düzenlemesi için çalışmalar yapsınlar. Neticede isteriz ki; sokaklarımız temiz olsun veya caddelerimiz temiz olsun.” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin ve vatandaşların yollarda rahat yürümesi için tuzlama çalışmalarının yapılması gerektiğini belirten Cahit Güç, “Uzun zamandan beridir Allah'a şükürler olsun ki beklediğimiz kar yağdı. Yetkililerden kar temizliği için ricada bulunuyoruz. Caddelerimizin ve sokaklarımızın tuzlanma yaparak temizlenmesini istiyoruz. Örneğin; bugün tatil olduğu için çocuklarımız okula gitmedi. Bundan sonra çocuklarımız okula gidecek. Kardan dolayı yoldan düşüp bir taraflarını kırmasını istemiyoruz. Sadece çocuklar değil vatandaşlar da aynı şekilde yoldan geçerken bir taraflarını kırabilirler. Bu tür olumsuz durumların yaşanmaması adına yetkilerimiz kar temizleme çalışmalarını yapsın.” dedi.

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-