HÜDA PAR Genel Başkanı Sağlam: Roboski dosyası tozlu raflardan indirilmeli
HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, adalet anlayışının kamuoyunun verdiği veya vereceği tepkilere göre şekillenmesinin büyük bir hata olduğunu ve Roboski dosyasının tozlu raflardan indirilmesi gerektiğini belirtti.
HÜDA PAR Genel Başkanı Sağlam: Roboski dosyası tozlu raflardan indirilmeli

HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, haftalık gündem değerlendirmesinde Roboski Katliamı, 2020 asgari ücret rakamı, yerli otomobil üretimi, suç oranlarında alkolün tesiri hakkında açıklamalarda bulundu.

Roboski katliamının sorumlularının yargılanmasının engellenmesi, benzer olayların bir daha yaşanmasına davetiye çıkardığını dile getiren Sağlam, kamuoyunun bu konuda ciddi bir beklentisi olduğunu belirtti.

Katliamın üzerinden geçen 8 yıla rağmen faillerin ortaya çıkarılmamasının kamu vicdanını tatmin etmediğini ifade eden Sağlam, “28 Aralık 2011 tarihinde, Şırnak’ın Uludere ilçesinde 17’si çocuk 34 sivilin savaş uçaklarıyla katledilmesinin üzerinden geçen 8 yıla rağmen failler halen ortaya çıkarılmamış ve kamu vicdanı tatmin edilmemiştir. Olayın ortaya çıkarılmaması ve sorumlularının yargılanmasının engellenmesi, benzer olayların bir daha yaşanmasına davetiye çıkarmaktadır. Adalet anlayışının kamuoyunun verdiği veya vereceği tepkilere göre şekillenmesi büyük bir hatadır. Roboski katliamının faillerinin yargı önüne çıkarılması konusunda gereken siyasi iradenin ortaya konulmamış olması adalet duygusunda derin yaralar açmıştır. Henüz hiçbir şey için geç değildir. Kamuoyunun bu konuda ciddi bir beklentisi vardır. Dosya, tozlu raflardan indirilmeli, adaletin hakkıyla tecelli edeceği çok yönlü bir soruşturma açılmalı ve olay bütün yönleriyle ortaya çıkarılarak failler hak ettiği cezaya çarptırılmalıdır.” dedi.

“Maalesef halkın çığlığı duyulmamıştır”

Asgari ücrete yapılan zammın yetersiz olduğuna dikkat çeken Sağlam, “2020 yılı için geçerli olacak asgari ücret rakamı 2 bin 324 lira olarak belirlendi. Bugünün ekonomik şartlarında belirlenen bu rakamın düşük olduğu şüphe götürmez bir gerçektir. Zira çalışanlar ve aileleri, hayat pahalılığı ile yüksek zam oranlarına ezdirilmiştir. Devletin vergi ve harç ücretlerine yaptığı %22.58 oranındaki son zamlar da düşünüldüğünde % 15’lik asgari ücret zammının İnsanca yaşamak ve geçinebilmek için çok yetersiz olduğu görülecektir. Maalesef halkın çığlığı duyulmamıştır. Halbuki devlet, asgari ücretten aldığı vergiden feragat ederek işveren ile yükü paylaşsaydı işçi de işveren de rahatlayacak ve piyasaya ciddi bir canlılık gelecekti. Ancak devlet, ekonomik krizin yükünü yine açlık sınırındaki bir ücretle hayatta kalmaya çalışan asgari ücretlilere yüklemeyi tercih etmiştir. Açıklanan işsizlik oranlarının rekor kırdığı, üniversite mezunlarının önemli bir kısmının iş bulamadığı; diğer tarafta ise konkordato ilan eden sanayiciler ile iflas ederek kepenk indirdiği, işçi çıkaran işletmelerin sayısının her geçen gün arttığı bir dönemde, devletin sorumluluktan kaçmasıyla piyasaya rahatlama gelmesi mümkün değildir. Devletin kaynak israfı had safhadadır. Yapılan uyarılar da dikkate alınmamaktadır. Halkın en önemli sorun ve gündeminin işsizlik ve hayat pahalılığı olduğu bir gerçektir. Ancak, iktidarın gündemi farklıdır. Çılgın projelerle halkı ve gündemi meşgul etmek yerine insan ve istihdam odaklı üretim, teknolojik ve sanayi yatırımlarına ağırlık verilmelidir.” şeklinde konuştu.

Sağlam yerli otomobil hakkında da şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye ekonomisinin büyük oranda dışarıya bağımlı olduğu günümüzde yerli otomobil üretimi ile ilgili çalışmaların bir noktaya vardırılarak prototipinin tanıtılması ülke ekonomisi açısından önemli bir gelişmedir. Yerli otomobil projesinin en kısa sürede tamamlanarak seri üretime geçilmesi bir istihdam sahası oluşturacak ve dış ticaret açığının kapatılmasında önemli oranda katkısı olacaktır. Bu nedenle siyasi ikbal hesaplarına alet edilmeden desteklenmelidir. Enerjide dışa bağımlılığın ve ticaret açığın en önemli nedenlerinden olan fosil yakıtlar yerine elektrik ile çalışacak olması, yerli otomobil projesinin önemini daha da arttırmaktadır. Seri üretime geçilmesi sonrasında vatandaşlarımızca kullanımının teşvik edilmesi amacıyla projenin vergi ve fiyat avantajlarıyla desteklenmesi gerekir. Bununla birlikte üretim tesisleri tespit edilirken bölgeler arasındaki kalkınmışlık farkının gözetilmesi, otomobil sektörü gibi ticari hayata ciddi katkısı olacak sanayi kuruluşlarının en azından bir kısım parçalarının dezavantajlı bölgelerde üretilmesinin daha isabetli olacağını düşünüyoruz.”

Alkol kullanımının artmasını da değerlendiren Sağlam, alkol tüketimini toplumsal bir afet olarak niteledi.

Sağlam, “Alkol bağımlılığının sosyal hayatta ve insan yaşamında meydana getirdiği olumsuzluklar maalesef her geçen gün daha da artmaktadır. Dünyada alkol kullanımından ötürü yılda 1 milyon 800 bin kişi hayatını kaybetmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre, cinayetlerin %85’i, kadına şiddet olaylarının %70’i, trafik kazalarının %60’ı, tecavüzlerin %50’si, şiddet olaylarının %50’si alkollüyken işlenmektedir. Toplumsal bir afet olan alkol tüketimi, gerisinde milyonlarca can kaybı, trilyonlarla ifade edilecek maddi kayıplar, cinayetler ve parçalanmış aileler bırakmaktadır. Bütün bu afetlerin yanında alkol kullanımı; uyuşturucu madde kullanımını da tetiklemektedir. Nitekim uyuşturucu kullananların yüzde 57’sinin aynı zamanda alkol kullandığı ortaya çıkmıştır. Uygulanan yanlış politikalar ülkemizde alkolün yaygınlaşmasında önemli ölçüde etkili olmuştur. Artan alkol fabrikaları ile iftihar eden siyasetçiler gördüğümüz gibi, hazinenin önemli gelir kaynaklarından biri olarak sigara, alkollü içkiler ve farklı isimlerle masumlaştırılmaya çalışılan kumarı bir velinimet olarak gören anlayışı da halen siyasette ciddi bir şekilde görmekteyiz. Hükümetin toplumu ve özellikle gençliği alkolün zararlarından koruma ile ilgili attığı adımlar yetersizdir. Vergilerin artırılmasının çözüm olmadığı ve ekonomik bir gelirden öteye geçemediği alkol kullanımındaki artıştan anlaşılmaktadır. Bu tür toplumsal afetlerle mücadele, ancak devlet ve toplum işbirliği ve seferberlik mantığı ile olabilir. Öncelikle devlet, alkollü içkilere yaptığı direk ve dolaylı teşviklere son vermeli ve manevi destek eğitimi başta olmak üzere etkin tedbirler almalıdır.” diye konuştu. (AMED HABER)

Kategori: Siyaset
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-