Kaçak fidan kesene 10 yıla kadar hapis cezası
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yılbaşı için ormanlık alanlardan kanunlara aykırı olarak fidan temin edenlere uyarıda bulunarak, bunun cezasız kalmayacağını belirtti.
Kaçak fidan kesene 10 yıla kadar hapis cezası

Bu eylemi yapanların kanunlara göre hapisle cezalandırılabileceğini belirten Pakdemirli, "Kaçak kesim yapanlara karşı, tüm orman teşkilatımıza talimat gönderdik. Ormanlarda bu türlü usulsüz faydalanmalara meydan verilmemesi için her türlü önlem alındı." ifadelerini kullandı.

Kaçak kesimlere karşı tüm tedbirlerin alındığını belirten Pakdemirli; "Her yıl olduğu gibi 81 ilimizde bu yıl da 'Ağaç Kesme Fidan Dik' Kampanyası çerçevesinde tüm illerde ücretsiz olarak vatandaşlarımız fidanlıklardan, Orman Genel Müdürlüğümüzün şehir merkezlerinde oluşturduğu stantlardan fidan alabilecekler. Bu fidanların daha sonra toprakla buluşturulması için ise yine orman teşkilatımız yardımcı olacaklar." dedi.

Yasalara göre ormanlardan kaçak kesim yapmanın ağır yaptırımları olduğunu vurgulayan Bakan Pakdemirli, ''Ağaç kesenler, kökünden sökenler veya ağaçlardan yalamuk, pedavra, hartama çıkaranlar üç aydan beş yıla kadar hapis ve bin güne kadar adlî para cezasıyla cezalandırılır. Sonuç itibarıyla ormandan genç ağaç kesenlere 10 yıla kadar hapis cezası uygulanabilir." vurgusunu yaptı.

Kategori: Sağlık & Yaşam
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-