Hastalar ve sağlıkçılar kansere karşı birlik oldular
"Kansere Karşı Elele Hasta Deneyimi" toplantılarının ilki Memorial Diyarbakır Hastanesi tarafından düzenlendi.
Hastalar ve sağlıkçılar kansere karşı birlik oldular

Öğren, farkına var, korkma sloganıyla Memorial Diyarbakır Hastanesi konferans salonunda düzenlenen toplantıya, kanseri yenmiş ve kansere karşı mücadele veren birçok hasta ve hasta yakını, Memorial Diyarbakır Hastanesi Onkoloji Merkezi doktorlarından Prof. Dr. Mahmut İlhan, Doç. Dr. Ahmet Şiyar Ekinci, Uz. Dr. Mehmet Murat Akın, Uz. Dr. Serdar Altındağ, psikoloji bölümünden Uz. Psk. Özlem Soysal ve Uz. Psk. Olcay Geçgel ile tedavi süresince hastaların yanında olan onkoloji birimi personeli katıldı.

Uz. Dr. Mehmet Murat Akın ve Uz. Psk. Özlem Soysal öncülüğünde düzenlenen toplantının amacı kanser tedavisi sürecinde hastaların deneyimlerini paylaşmak ve kanserin de tedavi edinebilir bir hastalık olduğuna vurgu yapmak olduğu bildirildi.

Kanser hastalarında moral ve motivasyonun önemine vurgu yapan Uz. Dr. Mehmet Murat Akın, "Kanser hastalarının aile ve sosyal çevreden göreceği destek, hastalıkla mücadele etmelerinde çok önemli rol oynar. Hasta yakınları, bu süreçte hem kaygılı olmaları hem de nasıl davranacaklarını bilmemeleri nedeniyle bazen yanlış tutumlar sergileyebilirler. Kanser hastası olan bireylerin aileleri özellikle bu noktalara çok dikkat etmelidir. Bu toplantıları düzenlememizdeki amaç da hastalarımızın kaygılarını gidermek, farklı kanser türüne yakalanan hastaların hayatını deneyimleyip ondan faydalanmak veya ders çıkarmak ve onlara destek olmaktır. Unutulmaması gereken bir şey var, kanser yenilemez, tedavi edilemez bir hastalık değildir, bunu bilerek ve benimseyerek hareket edilmelidir. Toplantılarımız ileri tarihlerde farklı konular ile devam edecektir." ifadelerini kullandı.

Kategori: Sağlık & Yaşam
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-