Diyarbakırlı lastik bayisinden sürücelere kış lastiği tavsiyesi
Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte, aşırı buzlanmadan kaynaklı meydana gelebilecek trafik kazalarına karşı sürücülere, araçlarına kış lastiği taktırmaları tavsiye ediliyor.
Diyarbakırlı lastik bayisinden sürücelere kış lastiği tavsiyesi

1 Aralık pazar günü itibariyle kış lastiği uygulaması zorunlu hale gelecek. Havaların soğumasından kaynaklı aşırı buzlanmalar ve meydana gelebilecek trafik kazalarına karşı sürücülerin araçlarına kış lastiği taktırmaları gerekiyor.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 65/a maddesi gereğince 1 Aralık pazar günü başlayıp 1 Nisan 2020’de sona erecek olan kış lastiği uygulaması dolayısıyla otopratik noktalarında yoğunluk başladı.

Diyarbakır’da lastik değişim ve satış işletmeciliği yapan Ahmet Ayat, kış lastiği hakkında bilgilendirmede bulundu.

Pazar gününden itibaren uygulamanın başlayacağını hatırlatan Ayat, neden böyle bir uygulamaya ihtiyaç duyulduğuna dair açıklamalarda bulundu.

Yaz lastiği ile kış lastiğinin hamur yapısının farklı olduğuna dikkat çeken Ayat, “Yaz lastiği, 7 derece sıcaklıkte sertleşme meydana gelir. Bundan dolayı yol tutuşu zayıflar, yol hâkimiyeti azalır ve fren mesafesi uzar. Bu da beraberinde kazaları meydana getirir. Kış lastiğinde ise; sırt desteğinin yapısı ve hamurundan kaynaklanan, kış şartlarında, karda, buzda, soğuk havalarda ve yağmurda tutunma oranı ile fren mesafesi daha iyidir. Kazaların da azalmasına vesile olduğundan dolayı müşterilerimiz kış lastiğine yöneliyorlar.” dedi.

Kış lastiği uygulamasına günler kala oluşan yoğunluğa da değinen Ayat, “Vatandaşlardan kış lastiğini kullananlar faydalarını görüyorlar ve buna yönelik de rağbet artıyor. İnsanlarımız; geçmiş yıllara nazaran son 3-4 senedir kış lastiğinin faydasını, yol tutuşundaki farkları, karda, buzda ve soğuk havalarda yaz lastiğine nispeten daha etkili olduğunu görünce daha da rağbet ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Kış lastiği maliyetleri, bin ile bin 500 lira arasında değişiyor”

Lastik değişiminin maliyeti hakkında bilgi veren Ayat, “Kış lastikleri maliyetleri; arabadan-arabaya, lastiklerin ölçü ve ebatlarına göre değişiyor. Ortalama bir arabanın kış lastiği maliyeti bin lira ile bin 500 lira arasındadır.” şeklinde konuştu.

Araç kullanıcılarına önemli tavsiyelerde bulunan Ayat son olarak şunları söyledi:

“Müşterilerimize, araç sahiplerine kış mevsiminde muhakkak kış lastiği kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Kendileri ve araçlarının güvenliği için kış lastiği kullanmalarını, kış bakımlarını, fren-balata sistemlerini kontrol etmelerini ve antifriz sularını mutlaka değiştirmelerini tavsiye ediyoruz.”
Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-