Ölüm kayıtları elektronik ortama taşındı
Sağlık Bakanlığı, ölüm vakalarının elektronik ortamda kayıt ve tescili için Ölüm Bildirim Sistemi'ni devreye koydu. Böylece, yakınını kaybedenlerin Nüfus Müdürlüklerine gitmelerine gerek kalmayacak.
Ölüm kayıtları elektronik ortama taşındı

Sağlık Bakanlığı; İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİGM) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile ortaklaşa geliştirdiği proje kapsamında ölüm vakalarının kayıt, tescil ve paylaşımını elektronik ortama taşıdı.

Sağlık kuruluşlarındaki ölümlere ilişkin raporlar, elektronik imzalı e-Rapor haline getirildi. Sağlık Bakanlığının, Ölüm Bildirim Sistemi'ni devreye almasıyla yakınını kaybedenlerin Nüfus Müdürlüklerine gitmelerine gerek kalmayacak.

Ölüm Bildirim Sisteminin devreye girmesiyle, ölüm vakaları elektronik ortamda arşivlenecek, ilgili kurumlarla yapılan entegrasyon sayesinde hekim tarafından bildirilen ölüm vakasının cenaze nakil ve defin işlemleri hızlandırılacak.

Doğum, sürücü, istirahat ve engelli raporlarından sonra sağlık tesislerinde gerçekleşen ölümlere verilen raporlar da elektronik imzalı e-Rapor haline getirildi.

Ölüm Bildirim Sistemi, sağlık hizmeti veren tüm kamu ve özel tesisler, belediyeler ve adli tıp kurumları ile entegre çalışıyor. Ankara, İzmir, Bursa, Rize, Kırıkkale ve Konya illerinde ölüm kayıtlarında elektronik ortamda tescil uygulamasına geçildi.

Sistem sayesinde, vatandaşların cenaze işlemleri kolaylaştırıldı. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına ölüm tescil işleminin yapıldığı SMS ile iletiliyor. Böylece vatandaşlar Nüfus Müdürlüklerine gitmek zorunda kalmıyor. 

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-