Diyarbakır’ın toplu ulaşım yetersizliği vatandaşı mağdur ediyor
Diyarbakır toplu taşımasında yaşanan sıkıntılar, vatandaşları mağdur ediyor. Sefer sayılarının az olması, araç sayısındaki eksiklik ve hıncahınç dolan otobüsler vatandaşlar tarafından tepkiye neden oluyor.
Diyarbakır’ın toplu ulaşım yetersizliği vatandaşı mağdur ediyor

Diyarbakır ulaşımındaki sorunlardan dolayı vatandaşlar seslerini duyurmak amacıyla sosyal medya aracılığıyla bu soruna çözüm bulması için Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu’na seslendi.

Vatandaşlar, toplu taşımada yaşadıkları gazetemize açıkladı. Vatandaşlar; “Toplu taşımadaki sıkıntının çözülmesi için yetkililer de bizim gibi otobüsleri 1 hafta boyunca kullansınlar. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Güzeloğlu, en çok güvendiği birkaç kişiyi farklı seferlerde görevlendirsinler ve bu kişiler vatandaşın arasına karışarak otobüsle seyahat etsinler.  Yetkililerin dayanamayacağı yerde yıllardır bu eziyeti çekiyoruz. Böyle olursa bu sorunun çözümü için gerekli atılımlar hemen gerçekleşecek bu sorun da çözülmüş olacaktır” dedi.

Toplu taşımada sıkıntılar yaşandığını belirtmek amacıyla daha önce de belediye yetkililerine dilekçe verdiğini ifade eden Zeki Dilek; “ Diyarbakır, toplu taşımada ciddi sıkıntılar yaşıyor. Sürekli gelişen ve büyüyen Diyarbakır’ımızda artan nüfusa ve genişleyen şehre karşılık toplu taşımada yaşanan aksaklıklar bir türlü giderilemiyor. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde ilk bir iki duraktan sonra otobüslerin tıklım tıklım dolması sebebiyle ara duraklardaki vatandaşlar otobüslere binemedikleri için işlerine yetişememe sorunuyla karşı karşıya kalıyorlar. Bizim bölgemiz son birkaç yılda nüfusun oldukça fazlalaştığı muhitlerden biri. Geçen yıla kadar sadece 500 Evler, Eski TOKİ ve AFAD evlerinden müteşekkil bir muhit iken bu yıl bu konutlara ve buradaki nüfusa eklenen TOKİ 870 Konutlar, TOKİ 566 Konutlar ve Yukarı TOKİ konutlarıyla beraber buradaki ilk duraklarda bile 5.000’den fazla konut oluştu. Bu Konutlarda oturanların çok büyük bir bölümü araç sahibi değiller. Dolayısı ile sadece toplu taşıma ile işlerine gidip evlerine dönebilmektedirler. Otobüslerde ayakta bile yer kalmadığı için otobüslere binemeyen yolcuların şoförlere sitem ediyorlar. Bir şekilde otobüse binme şansına kavuşan yolcuların ise artık otobüsler tıklım tıklım olduğu için artık yolcu alınmamasını istediği diyaloglar her gün yaşanan sıradan olaylar haline geldi. Özellikle E9 gibi 500 Evlerden Araştırma Hastanesi yönüne giden yolcuların tek alternatifi bu sefer sayılı otobüslerdir. Başka hiçbir alternatif yok ve bunlarında sayısı yetersiz. Akşam 20 civarlarından sonra otobüs seferlerinin yapılmıyor olması da ayrıca bir sorun olarak duruyor. AFAD Evleri-TOKİ 870 ve TOKİ 566 Konutlarının olduğu mevkideki evimize gidebileceğimiz tek alternatif olan bu seferlerin akşam 23.30 civarına kadar ‘Nöbetçi Otobüs’ metoduyla seferlerin azaltılarakta olsa devam etmelerinin sağlanmasını talep ediyoruz. Bizim yetkililerden istirhamımız araç ve sefer sayılarının arttırılması suretiyle Toplu taşımanın rahatlaması. Özellikle yolcu sayısının oldukça fazla olduğu sabah ve akşam saatlerinde seferlerin arttırılmasını yolcu sayısının nispeten gevşediği gündüz saatlerinde ise normalleştirilmesini diliyoruz. Aynı zamanda belediye başkanlığı görevini de yürütmekte olan Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’ndan istirhamımız çok güvendiği birkaç ismi normal vatandaş gibi bir hafta boyunca sabah ve akşam saatlerinde dolmuş ve otobüslere bindirip sorunlarımızı birebir gözlemlemelerini sağlamasıdır. Bu sorunun çözülmesi için yetkililerin sesimize kulak vermesini istiyoruz” dedi.

“MAĞDURUZ, EVİMİZE GİTMEKTE GECİKİYORUZ”

Vatandaşlardan Abdullah Uruç; “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı otobüslerle işe gidip geliyorum.  Bazen akşamları iş çıkışı eve gitmek için durakta bekliyorum, otobüsler o kadar dolu ki binemiyoruz ve mağdur oluyoruz. Bazen de bindiğimizde nefes almakta zorlanıyoruz. Otobüs seferleri az olduğu için dolu otobüse binemediğimiz için diğer aracı beklemek zorunda kalıyoruz ve bu da baya zamanımızı alıyor. Zaten araç sayısı az, bir de vatandaşlar otobüsleri doldurunca bu sefer şoförler ile otobüse binemeyen vatandaşlar arasında tartışma çıkıyor. Bu sorunun bir an önce çözülmesi ve Diyarbakır gibi bir şehrin artık sorun değil de yatırım vb. konularını gündemine almasını istiyoruz. Yetkililerden bu soruna çözüm bulmasını ve Diyarbakır halkının yaşadığı mağduriyetini gidermesini istiyoruz” diye konuştu.

“YETKİLİLER VATANDAŞLARLA BİRLİKTE OTOBÜSE BİNSİNLER”

Vatandaşlardan Mehmet Ali Uruç ise toplu taşımadaki sıkıntıları şöyle aktardı; “Ben işe gidip gelirken otobüsleri kullanıyorum. Sabahları o kadar olmasa da akşamları toplu taşıma araçları hem dolu oluyor hem de sefer sayıları yetersiz olduğu için evime gitmekte gecikiyorum. İnsanlar durakta otobüslere binemiyorlar ve evlerine gitmekte gecikiyorlar. Diyarbakır’daki toplu taşıma alanındaki sorunların çözümü için yetkililerin vatandaşın içine karışarak seyahat etmesini istiyorum. Çünkü kendilerinin 10 dakika dayanamayacağı bu sıkıntılı ortamda vatandaşlar olarak yıllardır bu eziyeti çekiyoruz. Diyarbakır büyük bir şehir ve sürekli turistlerin geldiği bir yerdir. Diyarbakır’daki toplu taşıma alanındaki sorunun çözümü için yetkilerin bir an önce üzerine düşeni yapmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. (GÜNEYDOĞU GÜNCEL GAZETESİ)

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-