İnsan kaçakçısı 20 Afgan göçmeni Çınar'da bırakıp kaçtı
Diyarbakır’da yol kontrolü noktasını gören insan kaçakçısı, araç içerisinde bulunan göçmenleri bırakarak kaçtı.
İnsan kaçakçısı 20 Afgan göçmeni Çınar'da bırakıp kaçtı

Diyarbakır’da son günlerde gelişleri artan göçmenlerin yaşadığı dramlara bir yenisi daha eklendi. Daha önce Avrupa diye Diyarbakır’a getirilen göçmenler bu sefer insan kaçakçıları tarafından kırsalda bırakıldı.

Çınar ilçesi Şükürlü Köyü civarında 20 Afgan göçmen insan kaçakçısı tarafından jandarma ekipleri tarafından yapılan yol kontrolüne varmadan bırakarak kaçtı. Yolda bırakılan göçmenler Diyarbakır İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

Valilikten konu hakkında yapılan yazılı açıklamada, göçmenlerin Batman’dan Diyarbakır’a getirildiği belirtildi.

Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı tarafından Çınar ilçesi TRT Jandarma Karakol Komutanlığı önünde Yol Kontrol ve Arama Noktasında, 01 Kasım 2019 Cuma günü icra edilen yol kontrol ve arama faaliyeti esnasında; bir grup kalabalığın Şükürlü Mahallesi istikametinden arama noktası istikametine geldiğinin görülmesi üzerine yeteri kadar devriye kuvveti ile kalabalığın bulunduğu bölgeye gidilmiştir.

 Şahısların yapılan kontrollerinde ve mülakatında, grupta (20) Afgan uyruklu şahsın bulunduğu, Batman ilinden minibüsle Diyarbakır’a götürülmek üzere yola çıktıkları, araç sürücüsünün yol kontrol ve arama noktasına gelmeden Jandarma ekiplerini görmesini müteakip Çınar ilçesi Şükürlü Köyü sınırlarında şahısları indirerek olay yerinden hızlıca kaçtığı, Afgan uyruklu şahısların ise kaderlerine terk edilerek yaya olarak Diyarbakır iline ulaşmaya çalıştıkları tespit edilmiştir.   

Olayla ilgili olarak, Diyarbakır İl Göç idaresi Müdürlüğü ile koordineli olarak adli ve idari işlemlere başlanılmış, şahısları sevk edildiği beyan edilen araç ve şüpheli/şüphelilerin tespiti için araştırmalara devam edilmektedir.”  (AMED HABER)

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-