Valilik Büyükşehir Belediyesi hakkında suç duyurusu
HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin, Valiliğin ret kararına rağmen sahabe İyaz Bin Ganem'in adını taşıyan caddeyi eski PKK hükümlüsünün adıyla değiştirmesine yönelik uygulamasına ilişkin Valilik suç duyurusunda bulundu.
Valilik Büyükşehir Belediyesi hakkında suç duyurusu

HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, sahabe İyaz Bin Ganem Caddesi'nin ismini, yerine ölmüş eski bir PKK hükümlüsünün adıyla değiştirmesi ve bu korsan kararın devreye sokarak tabelayı değiştirmesine Valilik tarafından suç duyurusunda bulunuldu

Cumhuriyet Başsavcılığına gerekli suç duyurusunda bulunan Valilik, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisinin almış olduğu 15.12.2017 tarihli ve 506 sayılı Meclis Kararına istinaden Valilik Makamının 30.01.2018 tarihli ve 2615 sayılı onayı ile Sur ilçesi Kıtılbıl Mahallesi,  Hayati Avşar Caddesinden Dicle Üniversitesi Öğrenci Yurdunun AZC 3. Etap Vadi Evlerine doğru çıkan 24 metrelik yola,  Diyarbakır’ın İslam orduları tarafından fethedilmesini ve İslam topraklarına katılmasını sağlayan ordu komutanı ve aynı zamanda sahabe olan İyaz bin Ganem’in ismi verilmişti." denildi.

Açıklamanın devamında, "Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığının 19 Haziran 2019 tarihli ve 155 sayılı Belediye Meclis Kararında ise Sur İlçesi sınırlarında bulunan 'İyaz bin Ganem' caddesinin adının 'Dr. İlhan Diken' olarak değiştirilmesi kararı alınarak, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 81. maddesi gereğince Valilik Onayının alınması talep edilmiştir. Konuyla ilgili olarak yapılan tahkikat sonucunda İlhan Diken hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'PKK/KCK Terör Örgütü Adına Eylem ve Faaliyette Bulunmak' suçundan işlem yapıldığı ve 'PKK Terör Örgütüne Yardım ve Yataklık Etmek' suçundan hapis cezasına çarptırıldığı tespit edilmiştir." diye belirtildi.

Diyarbakır Büyükşehir belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunulduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Valilik Makamının 16 Temmuz 2019 tarihli ve 17117 sayılı Onayı ile bahse konu meclis kararı Valiliğimizce reddedilmiştir. Her hangi bir işlem yapılabilmesi için Belediyece makam oluru beklenmesi gerekirken, bu yapılmayıp alelacele cadde isminde değişikliğe gidilerek tabelanın Dr. İlhan Diken caddesi olarak değiştirildiği tespit edilmiştir. 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 81. maddesi gereğince yeni tabela asılması hukuka aykırı olup yapılan bu işlemler suç teşkil etmektedir. Buna istinaden, Valiliğimizce gerekli tutanak eşliğinde Dr. İlhan Diken isimli cadde tabelası sökülerek yerine 17 Temmuz 2019 günü saat 11:30 itibari ile İyaz bin Ganem cadde tabelası asılmıştır. Konu ile ilgili olarak ayrıca Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gerekli suç duyurusunda bulunulmuştur."

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-