Büyükşehir Belediyesinin sahabe isminin caddeden kaldırılmasını valilik reddetti
Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesinin sahabe İyaz bin Ganem'in adını taşıyan caddede isim değişikliğine gitmesini reddetti.
Büyükşehir Belediyesinin sahabe isminin caddeden kaldırılmasını valilik reddetti

Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesinin merkez Sur ilçesinde yeni açılan bir caddeye Diyarbakır'ın fethinde yer alan Fetih Komutanı İyaz bin Ganem'in adının kaldırılarak yerine PKK’lileri tedavi ettiği için 3 yıl 9 ay hapis cezası yatan ve 5 yıl önce ölen Doktor İlhan Diken'in adının verilmesi kararını reddetti.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, belediye kararının 5393 sayılı yasanın 81. maddesine göre; mahalle, cadde ve sokaklara konulacak isimlerin, 31.07.2006 tarihli ve 26245 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmelik’in 24. Maddesindeki “ Mahalle, sokak, cadde, bulvar, meydan ve benzeri yerlerin adları; Anayasının temel ilkelerine, yürürlükteki mevzuata, genel ahlaka aykırı, ayrımcılığa ve bölücülüğe yol açabilecek nitelikte tespit edilemez” hükmüne uygun olması gerektiği belirtildi.

Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bu Meclis Kararı yukarıda belirtilen mevzuat hükümlerine aykırı olduğundan, ayrıca İlimiz Diyarbakır'ın İslam'la şereflenmesine vesile olan komutanın adının verildiği caddenin isminin değiştirilerek PKK/KCK terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak suçundan hapis cezası almış bir şahsın adının verilmesi kamu vicdanını yaralayacak nitelikte bir karar olduğundan, Valiliğimizce reddedilmiştir.” (AMED HABER)

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-