Diyarbakır'da ebabil kuşu bulundu
Diyarbakır merkezde park alanında ebabil kuşu görüldü.
Diyarbakır'da ebabil kuşu bulundu

Diyarbakır'ın Merkez Kayapınar ilçesi Peyas Mahallesi parkında Hüseyin Yeşil isimli vatandaş tarafından ebabil kuşu fark edildi.

Türüne az rastlanılan ebabil kuşunu bulan Hüseyin Yeşil, "Kuşu evimizin yanındaki parkta buldum. Şekli hoşuma gittiği için eve getirdim. Biraz araştırdığımda ebabil kuşu olduğunu öğrendim. Yaklaşık 10 ay boyunca havada uçabilen bir kuşmuş. Sadece üreme döneminde ve bahar aylarında yere iniyor. Tevafuken bize denk geldi. Eve getirip su verdik. Akşama doğru da inşallah serbest bırakacağız. Yüksek tepelerden havaya bırakılarak uçabiliyor. Yoksa normal şartlarda ayakları çok kısa olduğu için uçamıyor. Yerde yatay olarak duramıyor, duvarlarda asılı şekilde kalabiliyor. O yüzden değerli ve zor bulunabilen bir kuştur." dedi.

Yeşil, "Bu kuşun asil bir görüntüsü var. Ayakları pençeli çok mükemmel bir kuştur. Asker olduğu belli olan bir yapısı var ve zaten yabanidir." ifadelerini kullandı.

Ebabil kuşu, ihtiyaçlarını havada giderebilen, havada en uzun kalan ve en hızlı uçan kuşlardan biri olarak biliniyor. İsmini ayaklarının küçüklüğünden alan, neredeyse tüm ömrünü uçarak geçirdiği için yerde çok nadir görülen ebabil kuşunun adı Kur'an-ı Kerim'de Fil Suresi'nde de geçiyor.

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-