Anız yakılmasının önlenmesine ilişkin bildiri yayımlandı
Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü anız yakılmasının önlenmesine ilişkin bir bildiri yayımladı.
Anız yakılmasının önlenmesine ilişkin bildiri yayımlandı

Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, toprak yapısı ve çevrenin korunarak verimliliğin sürdürülebilmesi adına anız yakılmasının önlenmesine ilişkin bir bildiri yayımladı.

Toprağın biyolojik, kimyasal ve fiziksel yapısının ve çevrenin korunarak, doğal denge içerisinde toprak verimliliğinin sürdürülebilmesi için Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, hububat hasadı takiben toprağın yapısına ve çevreye vereceği zarardan dolayı anız yakılmasının önlenmesi, çiftçilerin eğitilmesi ve kamuoyunun bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla bildiri yayımladı.

Bildiride, "İlimiz, yaklaşık 7 milyon dekarlık tarım alanı varlığı ile ülkemizin en önemli illeri arasındadır. Bu alanın yaklaşık 5 milyon dekarlık kısmında da hububat tarımı yapılmaktadır. Hububat hasadından sonra tarlada kalan bitki artıklarına anız denilmektedir. Anız organik yapıya sahip olup, mutlak surette toprağa karıştırılmalıdır. Ancak ilimizde, hasat sonrasından sonbahar aylarına kadar olan süreçte anız yangınları görülmektedir." denildi.

Anız yangınlarının doğaya verdiği zararların belirtildiği bildiride, "Anız yangınları toprak verimliliğini düşürmekte, toprakların zamanla çölleşmesine neden olmaktadır. Anız yangınları insanların ve hayvanların yaşam kalitelerini düşürmekte, zarar vermektedir. Evlerimizin içine kadar kül, duman girmekte; toprağımız, hayvanlarımız, tüm doğa anız yangınlarından zarar görmektedir." ifadeleri yer aldı.

Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak anız yakılmasının engellenmesine yönelik caydırıcı cezaların uygulanacağının duyurulduğu bildiride, "Anız yakılmasının engellenmesi ile ilgili eğitim-yayım çalışmalarımız, her yıl eğitim ve yayım programına alınmakta, çalışmalarımız aralıksız sürdürülmektedir. İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ve Valilik Tebliği ile anız yakılan alanların tespiti ve tutulan tutanakların cezai işlem için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gönderilmesi görevi İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Tarım Orman İl Müdürlüğümüzce gerçekleştirilmektedir. Valilik Tebliği ile anız yakılması yasaklanacak olup, yakanlar hakkında dekar başına 60,11 TL idari para cezası uygulanacaktır (Anız yakılan alan meskûn mahallere veya orman ya da sulak alanlara bitişik ise bu ceza beş kat artmaktadır)." diye belirtildi.


Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-