Diyarbakır son ozanını kaybetti
Diyarbakır 75 yaşındaki son halk ozanı Aşık Zülfi Yoldaş’ı dün akşam kaybetti.
Diyarbakır son ozanını kaybetti

Diyarbakır’ın 75 yaşındaki son halk ozanı Aşık Zülfi Yoldaş, deneyimlerini genç kuşaklara aktaramadan hayata gözlerini yumdu.

Arbane yaparak geçimini sağlayan ve 19 şiir kitabı bulunan Yoldaş, dün gece yaşamını yitirdi.

Yoldaş, Tigris Haberde yer alan son röportajında kentteki iş insanlarına ve ileri gelenlerine sitem ederek, “Bu kentin öz çocuğuyum. Ölmeden önce sahip çıkın” demişti.

1950 yılında Diyarbakır’ın Dicle kazası Bozova köyünde dünyaya gelen Yoldaş, 65 senedir kentte müzikle uğraşıyordu.

Sanatçı Ayşe Şan’ın öğrencisi olan Yoldaş,  Diyarbakır’da Çağlayan gazinosunda uzun yıllar sahne aldı.

Diyarbakır Suriçi’nde Süleyman Nazif sokaktaki küçük dükkânında 10 senedir arbane ve davul yapan Yoldaş, ünlü ses sanatçısı İbrahim Tatlıses’i 42 yıl önce Diyarbakır’da ilk defa sahneye çıkarmıştı.

“İbrahim Diyarbakır’da olduğumu bilse beni ziyaret eder” diyen Aşık Yoldaş, yıllar önce yaşananlara dair ise şunları paylaşmıştı: “1977 yılında Diyarbakır’da Çağlayan gazinosundayım İbrahim Tatlıses yanıma geldi. ‘Urfa’dan misafirlerim gelmiş, beni sahneye çıkar’ dedi. İbo’yu sahneye çıkardım ve ona yarım saat program yaptırdım. Baktım güzel bir yorum, şahane bir ses. O zaman benim sesimin iki katından okuyor. Helal olsun dedim. O gece İbrahim Tatlıses’i çok takdir ettim. Aynı zamanda çok centilmen ve kibar bir insandı. Sonra İbrahim ‘Ayağında kundura’ ile çok iyi bir çıkış yaptı, şöhret oldu. Bugün imparator oldu ama gel gelelim ki, o şuan benim burada olduğumu bilmiyor. Burada olduğumu bilse inan ki ziyaretime gelir. Burada olduğumu bilmediği için de onu kınamıyorum. İbrahim mert bir insandır aynı zamanda. Çok insanlara ev almış, onları evlendirmiş. Kendisini taktir ediyorum. İbrahim bilse ki, Diyarbakır’dayım, Ulu Caminin karşısında Fevzi Çakmak pasajında küçücük bir dükkânda, köhne bir yerdeyim inanın ki o bana sahip çıkar. Fakat bilmiyor tabii ve ben de kendisine şifalar diliyorum, hastadır kendisi. Dualarım hep onun üzerindedir. Çünkü güzel bir insandır; sanatı da güzeldir, insan olarak da güzeldir, mert bir insandır.”

1977 Et Balık Kurumu’nda işe giren Yoldaş, “Sincan Tavuk Kombinasında daktilo memuru olarak göreve başladıktan bir süre sonra Diyarbakır’a gelerek İlk müzik dershanesini Diyarbakır’da açtı.

Müzisyenliğinin yanı sıra şiir de yazan Yoldaş’ın, 19 tane şiir kitabı bulunuyor.

Yaklaşık 20 gün önce de eşini kaybeden Yoldaş’ın cenazesi Yeniköy mezarlığına defnedildi. Aşık Yoldaş’ın taziyesi Bağlar ilçesi Cezaevi üst köşesinde bulunan Dicle Yasevinde kabul ediliyor. (TİGRİS HABER)