Keçi Burcuna ‘kepçe’
Millet Bahçesi çalışmaları kapsamında, UNESCO’nun koruması altında olan Diyarbakır’ın tarihi surları dibinde kepçeyle kazı ve düzleştirme çalışması yapıldı.
Keçi Burcuna ‘kepçe’


Sık sık gereken ilginin gösterilmediği ve birçok yerde yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmalarıyla gündeme gelen dünya kültür mirası listesinde bulunan Diyarbakır’ın surlarına bu defa kepçeyle girildi. Mardinkapı’da bazalt taşları üzerindeki seki üzerinde kurulan Keçi Burcu’nun dibinde kepçe ile kazı ve düzleştirme çalışmasına başlandı. Sur diplerini bir şerit olarak İçkale’den başlayarak Mardinkapı’ya kadar sürecek olan ‘Millet Bahçesi’ projesi kapsamında başlatılan çalışma nedeniyle surlara zarar verme endişesi doğurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ‘Dicle Vadisi Rekreasyon Alanı’ projesinin kentte tepkiyle karşılanmasının ardından UNESCO’dan gelen bir heyetin yaptığı gözlemler sonucu  ‘Dicle Vadisi Rekreasyon Alanı Projesi’nin Dicle Vadisi’ndeki ekolojik sisteme zarar verdiği ve projenin durdurulması yönünde görüş bildirilmesinin ardından Vadi’deki çalışmalar durduruldu. Ancak, bu defa da ‘Millet Bahçesi’ çalışması kapsamında Devlet Su İşleri 10. Bölge Müdürlüğüne ait iş makineleri surların etrafında çalışma yapmaya başladı.

MANEVRA VE SARSINTI ZARAR VEREBİLİR

Çalışmaların surlara zarar vermesinden endişe duyan ve isminin verilmesini istemeyen bir arkeolog, birinci dereceden tescilli yapının hemen dibinde kazının yapılması, hem iş makinelerinin yaratacağı sarsıntı hem de makinelerin manevrasından dolay surların zarar görebileceğini ifade etti. Surların hemen sıfırında iş makineleriyle kazı ve düzleştirme çalışmasının yapılmasının yasal olmadığını dile getiren arkeolog, burcun dibinde sur arkının bulunduğu ve bu su kanalının burcun altına doğru uzandığını ve olası başka kalıntıların tahrip edilme olasılığının yüksek olduğu uyarısında bulundu. Söz konusu arkeolog, ayrıca toprağın altında kalan surlara bitişik bitişik güçlendirme duvarının da zarar göreceği endişesini dile getirdi. Arkeolog kazı çalışması nedeniyle Keçi Burcu’nun altında bulunan ve Ahmet Arif’in şiirlerine konu olan ‘Hamravat’ suyunun kaleye ulaştığı tarihi su arkının da zarar görebileceğine işaret etti. İsmini vermek istemeyen arkeolog, kazı çalışmasına müdahale edilmemesi durumunda telafisi mümkün olmayan tahribatlara yol açılabileceğini sözlerine ekledi.

KORUMA KURULUNUN BİLGİSİ YOK

Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğündeki bir yetkili ise söz konusu çalışmalardan haberlerinin olmadığını söyledi. (GÜNEYDOĞU GÜNCEL GAZETESİ)

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-