Vatandaş pazara girmeye korkuyor!
Vatandaşlar, pazarda tezgâhlara yanaşmaya korkar oldu. Önceleri evine 4-5 kilo domates alan vatandaş, şimdi 1 kilo bile alamıyor.
Vatandaş pazara girmeye korkuyor!

Semt pazarlarında herşey ateş pahası. Vatandaşlar, pazarda tezgâhlara yanaşmaya korkar oldu. Önceleri evine 4-5 kilo domates alan vatandaş, şimdi 1 kilo bile alamıyor. Bu durumdan hem vatandaş hem de Pazar esnafı şikayetçi.

20 yıldır pazarda sebze satarak geçimini sağlayan Ramazan Tekin, “Eskisi gibi satış yapamıyorum. Türkiye’nin bir an önce ekonomik krizden çıkması için, yetkililerin üretime ağırlık vermesi gerekiyor” dedi.Ramazan Tekin, “20 yıllık pazarcıyım. Genellikle yeşillik türü şeyleri satıyorum. Bu yıl fiyatlar acayip derecede arttı. Her şeye zam geldi. Marul satıyorum, geçen sene bu zamanlarda meyve sebze halinde 1 TL iken şimdi 3 TL’den halden alıyoruz. Geçen sene 500 tane marul satarken, bu sene 80 ile 100 tane ancak satabiliyorum. Kirasıydı, poşetiydi derken işin içinden çıkamıyoruz. Vatandaş, pahalı olduğu için artık evine yeşillik de götüremiyor” diye konuştu.

Domates satan bir başka pazarcı Abdurrahim Akın ise, “20 yıldır bu işi yapıyorum. Günde 10-15 kasa domates satıyorum, eskiden 60-70 kasa domates satıyordum. Şuanda domatesin kilosu 7 TL olmuş, gelen vatandaş fiyatları görünce tezgâha yanaşmıyor. Domates pahalı olunca artık millet taneyle almaya başladı. Bugün meyve sebze halliyle pazarlar arasında 0,25 kuruşluk bir fiyat farkı var. Bence fiyatların bu kadar yüksek olmasının sebebi aracılar değil. Üretim olmayınca ister istemez fiyatlar arttı” şeklinde konuştu.

Pazarda alışveriş yapmaya gelen bir vatandaş ise, “Eskiden pazara geldiğimizde sebze ve meyveyi her birinden 3-4 kilo alıyorduk ve bize bir hafta yetiyordu. Ama şimdi fiyatlar o kadar artıyor ki artık evimize 1 kilo bile sebze ve meyve alamıyoruz. Aldıklarımız da bir hafta gitmiyor. Pazar olmayınca bu sefer de marketlere giderek alış veriş yapıyoruz. Biran önce fiyatların inmesi için girişimlerde bulunulmalı. Yoksa çocuklarımıza sebze ve meyve götüremeyeceğimiz gibi artık evimizde menemen bile yapamayacak duruma geldik” diyerek fiyatların pahalılığından şikâyet etti. (GÜNEYDOĞU GÜNCEL GAZETESİ)

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-