Halepçe katliamının 31'inci yıldönümünde ailesine kavuştu
Halepçe katliamında hayatta kalan yüzlerce şanslı insandan biri olan Halil Salih, 31 yıl sonra ailesine kavuştu.
Halepçe katliamının 31'inci yıldönümünde ailesine kavuştu

Saddam Hüseyin yönetimindeki Baas rejimi 16 Mart 1988’de Halepçe’ye kimyasal bomba attığı zaman 9 aylık olan Halil Salih, kayboldu.

Kimyasal saldırı sonucu Halepçe’deki binlerce insan zehirlenerek hayatını kaybetti, binlerce insan da yaralandı. Katliamdan sağ kurtulanların çoğu ya sakat kaldı ya da ailelerini kaybetti.

Ailesi, katliamda hayatta kalan Salih’i kaybetmişti.

Kırmaşan’da büyüdü

Katliamının ardından Rojhılat’ın Kırmaşan şehrinde Masuma Mehdipor ve eşi Salih’i sahiplendi.

Mehdipor ailesi adını Muhammed koyarak kendi çocukları gibi büyüttü.

Rûdaw’a konuşan Masuma Mehdipor, “Muhammed, kendisinden 3 yaş büyük olan diğer oğlum Ali’ye kardeş oldu ve birlikte büyüdüler. Ali ile Muhammed aynı sofrayı paylaştı” dedi.

Salih’in gerçek ailesini bulduğu için mutluluk duyan Mehdipor, “Muhammed’in gerçek annesini gördüğüm de o kadar mutlu oldum ki bir yandan ağlıyor diğer yandan sevinçten alkışlıyordum. Bu günleri gördüm ya çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

31 yıl sonra öz ailesini bulmak için Halepçe’ye geri döndü

 

Halil Salih, Rojhılat’ta evlenmek üzereyken Mehdipor ailesinin öz çocuğu olmadığını öğrendi.

Rojhılat’ta Salih’e babalık yapan Mehdipor’ın, “Seni Halepçe katliamında kaybolan bir bebek olarak bulduk ve sahiplendik” demesinden sonra gerçeği öğreniyor.

Öz ailesini bulmak için Halepçe’ye giden Salih, katliama ait belgelerini araştırmaya başladı.

Bu sırada yıllardır umutla oğlunun dönüşünü gözleyen öz annesinin elindeki belgelerle Salih’in topladığı belgeler uyuşunca DNA testi yaptırmaya karar verdiler. Araştırma sonuçları Pozitif çıktı ve anne oğul 31 yıl sonra kavuştu.

Yıllar sonra oğluna kavuşan anne Meliha Muhammed,  “O kadar mutluyum ki rüyadaymışım gibi hissediyorum. Halil’i yeniden görüp sarıldığımda yeniden doğmuş gibi oldum. Sevinçten ne yapacağımı bilemedim” diye konuştu.

Halil Salih ya da diğer adıyla Muhammed gerçek ailesini bulduktan sonra öz babasının mezarını ziyaret etti. Gözyaşlarını tutamayan Salih mezar başında hüngür hüngür ağladı.

Annesinin hayatta olmasından dolayı mutlu olduğunu belirten Salih, sözlerine şunları ekledi:

“Çok mutluyum, kelimelerle tarif edilemeyecek bir mutluluk bu. Şuan mahkeme ve yetkili kurumlardan gelen kararı bekliyorum ondan sonra ne yapacağıma ilişkin karar vereceğim. Bir şey söylemem için daha çok erken.”

Baas rejimi tarafından 16.03.1988’de Halepçe’ye yönelik gerçekleştirilen kimyasal saldırıda, 5 binden fazla insan şehit oldu, 10 bine yakın insan da yaralandı.

Halepçe Katliamı dünya tarihine kara bir gün olarak geçti. (RUDAW)
Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-