Hastalar yüksek elektrik faturasından şikâyetçi
Evde elektronik medikal ürünlere bağlı olarak yaşamlarına devam etmek zorunda olan hastalar, yüksek rakamlı elektrik faturalarından ve kesintilerden şikâyetçi.
Hastalar yüksek elektrik faturasından şikâyetçi

Diyarbakır’da yaşadıkları sağlık sorunları sebebi ile yaşamlarını cihazlara bağlı olarak devam ettirmek zorunda olan çok sayıda hasta var. Cihazların kullanımından dolayı gelen yüksek elektrik faturaları ve elektrik kesintileri, hasta ve yakınlarını çileden çıkardı. Yaklaşık 6 yıldır cihaza bağlı olarak yaşamını idame ettirmek zorunda kalan Emine Aküzüm, “Faturalar çok yüksek geliyor. Kendimi çocuklarıma karşı kötü hissediyorum. Yükmüşüm gibi hissediyorum. Yetkililerin en azından elektrik faturalarında indirim uygulamalarını istiyorum” dedi.

“EKONOMİK OLARAK ZORDAYIZ”

Yaklaşık 6 yıldır cihazlarla yaşamak zorunda olduğunu söyleyen Aküzüm, “KOAH, tansiyon, kalp, şeker ve kanser hastasıyım. Hayatım zaten zor bir şekilde devam ediyor. Üzerine bir de ödemekte zorlandığımız faturalar geliyor. Ben ve eşim yaşlıyız, çalışamıyoruz. Kızımız bize bakmak zorunda kalıyor. Kızım da çalışmıyor ve elektrik faturalarını zorlukla ödüyoruz. Evde 3 kişi yaşamamıza rağmen 300 liradan aşağı fatura gelmiyor. Kızım faturaları aldığı bakıcı parası ile ödüyor. Aldığı para zaten anca faturalara yetiyor. Oldukça zor durumdayız” diye konuştu.

“YARDIM DEĞİL, İNDİRİM İSTİYORUZ”

Yetkilerden elektrik indirimi beklediklerini dile getiren Aküzüm, şöyle konuştu: “Biz kimseden yardım istemiyoruz. Sadece elektrik indirimi istiyoruz. Cumhurbaşkanımız nasıl ki düzenli sosyal yardım alan ailelere elektrik indirimi yapıyorsa, biz de öyle istiyoruz. Alıp raporlarımızı götürelim, bize de indirim yapsınlar. Kendimiz ödeyecek durumda olsaydık, zaten böyle bir talebimiz olmazdı. Ama ödeme sıkıntısı yaşıyoruz. Geciktirince de oldukça gecikme bedeli, ceza ödüyoruz. Hastalığımız zaten bizi zorda bırakıyor. En azından devletimiz indirim uygulasa biraz daha rahatlarız. Açlık sınırında yaşıyoruz. Yaşlı insanlarız. Çoluğumuza çocuğumuza yük olduğumuzu hissediyoruz. Onlar bize bakıyor, devletimiz de gereken desteği sağlarsa çok memnun olacağız.”

“300 LİRADAN AZ FATURA HİÇ ÖDEMEDİM”

Emine Aküzüm’ün kızı olan Feriha Aküzüm ise, faturaların çok yüksek geldiğini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı: “Şimdiye kadar ödediğim en düşük fatura 300 lira civarında idi. Yaz, kış demeden sürekli yüksek fatura ödüyoruz. Evde az sayıda kişi kalmamıza rağmen fatura oldukça yüklü oluyor. Annem, sürekli oksijen almak, buhar makinesine bağlanmak zorunda.  Faturalar belimizi büküyor. Gelen faturaları incelediğimde ise oldukça yüklü KDV ile karşılaşıyorum. Kullanımımız az olmasına rağmen fatura yüksek oluyor. Çoğu zaman ayın sonunu getiremiyoruz. Annemin de ifade ettiği gibi biz yardım değil, elektrik indirimi istiyoruz. Ben çalışmıyorum, aldığım bakım ücreti ile geçim sağlıyorum. O da faturaları ödemeye anca yetiyor. Kimi zaman market alışverişimizi bile yapamıyoruz. Annem hasta olduğu için iyi bir bakım ve hizmet istiyor. Bu ekonomik şartlarda ben yeteri kadar bakım gösteremiyorum. Çünkü eldeki para yetmiyor. Annemin düzenli ve sağlıklı beslenmesi gerekiyor ama bunu uygulayamıyoruz.”

“YARDIMLARI DÜŞÜRDÜLER”

Hastalar için uygulanan destek ve yardım paketlerinde düşüş olduğunu belirten Aküzüm, “Annemin hastalığı gereği sürekli hasta bezi kullanmamız gerekiyor. Normalde rapor ile gidince 5 paket hasta bezi veriyorlardı. Son zamanlarda 3 pakete düşürdüler. Bu 3 paket hasta bezi de ne yazık ki yetmiyor. Kendimiz fazladan almak zorunda kalıyoruz. Hasta bezlerinin fiyatları çok yüksek oluyor. Bizim maddi durumumuz buna el vermiyor. Bizden daha kötü, zor durumda olanlarda var. Sadece annem için değil tüm hastalarımız için istiyoruz. Annem için aldığımız malzemeler tek başına bakım parasının 2 katı çıkıyor. Sürekli kullandığımız medikal ürünler oluyor. Ama almaya gücümüz yetmiyor. En basiti sürekli maske almak zorunda kalıyoruz” dedi.

“ELEKTRİKLER KESİLİNCE BİZİ KORKU SARIYOR”

Sürekli yaşanan elektrik kesintilerinin sorun yaşattığını dile getiren Aküzüm, “Elektrikler gidince annem etkileniyor. Bazı hastalar var ki tamamen makinelere bağlı durumda. Hastaneden tanıdığımız çok sayıda hasta bu kesintiler yüzünden korku içinde yaşıyor. Elektrikler gidince hasta ve yakınlarını korku sarıyor. Bizim eskiden oturduğumuz semtte çok sık kesinti yaşanıyordu. Annemin hastalığının arttığı dönemlerde biz de aman elektrik gitmez inşallah düşüncesine, korkusuna kapılıyorduk. Bu nedenle o evden taşındık. Ama buna da maddi gücümüz yetmiyor” ifadelerini kullandı.

“YETKİLİLERDEN DESTEK İSTİYORUZ”

Yetkililerden destek beklediklerini ifade eden Aküzüm, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz yetkililerde, ilgililerden destek bekliyoruz. Bu kadar yüklü faturalar ödemek istemiyoruz. Tedavimizi evde devam ettirmek zorundayız. Evde de bize hastane ortamı sağlanmasını talep ediyoruz. Ben daha önce çalışıyordum ve faturalarımı kolaylıkla ödüyordum. Şimdi annemin hastalıkları ilerlediği için mecburen ona bakıyorum. Eve bir getirim, katkım olmuyor. Bu durum beni çok yıpratıyor. Çok değil sadece elektrik indirimi istiyoruz. Zaten evde kişisel kullanımımız çok az oluyor. Elektriğin çoğu cihazdan kaynaklı yüklü geliyor. Raporları götürelim bize azda olsa elektrik indirimi uygulasınlar istiyoruz. Dilerim ki bu isteklerimiz yetkililerimizin kulağına gider, sesimizi duyarlar.” (GÜNEYDOĞU GÜNCEL GAZETESİ)

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-