İflas eden esnaf sayısında korkunç tablo
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yapmış olduğu açıklamada son dört yılda iflas eden esnaf ve sanatkar sayısının 401 bin 441 olduğunu açıkladı.
İflas eden esnaf sayısında korkunç tablo

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’nin yayın organı TESKOMB dergisine dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Bakan Pekcani, yapmış olduğu açıklamada son dört yılda iflas eden ve kepenk kapatan esnaf ve sanatkar sayısının 402 bin 441 olduğunu açıkladı.

TESKOMB dergisinde yer alan açıklamaya göre, büyük ekonomik krizin yaşandığı 2018 yılında kepenk kapatan esnaf sayısı son dört yılın en yüksek oranına ulaştığı görüldü.

Ticaret Bakanı Pekcan, işletme sayılarına dair yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“2019 yılı Ocak ayı itibariyle Esnaf ve Sanatkârlar Bilgi Sistemi’ne (ESBİS) kayıtlı, 1 milyon 758 bin 53 esnaf ve sanatkâr, 1 milyon 891 bin 787 esnaf ve sanatkâr işletmesi bulunmaktadır. 2018 yılında 229 bin 298 tescil işlemi, 106 bin 167 terkin işlemi gerçekleştirilmiştir. Yani 2018 yılı içerisinde kapanan her esnaf ve sanatkâr işletmesinin yerine iki işletme açılmıştır. Son 5 yılın açılan işletme sayılarını karşılaştırdığımızda sürekli olarak bir artış gözlenmektedir.”
Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-