İnsansız 6 mahalleye 24 muhtar adayı
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının devam ettiği ve kimsenin yaşamadığı 6 mahallede, 24 kişi muhtar adaylığı için başvurdu.
İnsansız 6 mahalleye 24 muhtar adayı

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki 6 mahalle, Acele Kamulaştırma kapsamına alınarak bir yandan yıkımı sürerken bir yandan da yeniden imarının sürmesi nedeniyle kaç yapının yıkıldığı bilinmiyor.

Türk Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulunun raporuna göre, yasağın başlamasından bu yana 334’ü tescili olmak üzere 3 bin 569 yapı yıkıldı. Ancak, Çevre ve Şehircilik Bakanı olduğu dönmede, Mehmet Özhaseki’nin Sur’da göç edenler için Toplu Konut İdaresi tarafından 6 bin konut yapıldığını söylemesi en az 6 bin evin yıkıldığına işaret ediyor. Resmi açıklamalara göre, Sur’da yapılacak konutların ise bin 500 ile 2 bin 500 konut arasında sınırlandırılacağı belirtiliyor.

24 KİŞİ MUHTAR ADAYLIĞI İÇİN BAŞVURDU

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, 2015’te çatışmaların başlamasıyla sokağa çıkma yasağı ilan edilerek tek bir kişinin bile yaşamadığı ve yasağın hala sürdüğü, Cemal Yılmaz, Dabanoğlu, Hasırlı, Savaş, Fatih Paşa ve Cevat Paşa Mahallesi’nde, muhtar adaylığına yoğun bir ilgi var. Tek bir kişinin bile yaşamadığı 6 mahallenin muhtarlığı için 24 kişi muhtar adaylığı için başvuruda bulundu.

Muhtarlık görevini sürdüren mahalle muhtarların tekrar aday olduğu, her adayın karşısında her gün yeni adayların çıktığı mahallelerdeki seçmenler ise artık oy kullanacakları yerde ikamet etmiyor. Yaklaşık 24 bin kişinin göç ettiği 6 mahallede, yasaktan önce ikamet edenlerin ise tekrar mahallelerine dönüp dönmeyeceği belirsiz bir durumda. 6 mahalledeki seçmen, yıkım öncesindeki adreslerinde ikamet ediyor gibi görünerek geçen 3 seçimde, Sur ilçesinde oylarını kullandı.

‘3 SEÇİMDE MAHALLELİ OY KULLANDI’

Yeniden adaylık başvuruş yapan Cevat Paşa Mahallesi’nin 11 yıllık muhtarı Koçero Topdemir, yasağın başlamasından sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Referandumu, Cumhurbaşkanlığı ve 24 Haziran Genel Seçimlerinin yapıldığını hatırlatarak mahallelerinden göç etmek zorunda kalanların yüzde 95’nin Diyarbakır’da ikamet ettiğini ve geçen 3 seçimde oylarını kullandığını, ancak seçmen sayısında düşüş olduğunu söyledi.

‘NÜFUSUN EN AZ YARISI DÖNEMEYECEK’

Topdemir, yapılacak evlerin yıkılan evlerden az olması, Sur nüfusun en az yarısının kesin olarak geri dönemeyeceğini gösterdiğini belirtti.

Daha önceki seçimlerde seçmenlerin en yakın okul veya resmi dairelerde kurulan sandıklarda oy kullandığını ifade eden Topdemir, bu seçimde de kendi mahallesinde eğitim ve öğretime açılan Alpaslan İmam Hatip Lisesi ve Alpaslan İlköğretim Okulunda seçmenlerin oy kullanacağını aktardı.

‘MAHALLELER OLMADIĞI İÇİN VAAT DE YOK’

Eski muhtarların tanınmalarından dolayı, seçmenler tarafından bilindiğini, ancak yeni adayların kampanya yürütmekte zorlandığını dile getiren Koçero  Topdemir, “Ben bütün seçmenlerimi tanıyorum. Aday olduğumu duyan seçmenler telefonla arayarak bana ulaşıyor. 11 yıl muhtarlık yapmam ve yaptığım hizmetlerden dolayı halk bizi iyi tanıyor ve seviyor. Ondan dolayı seçim kampanyası için broşür bile basmadım. Yani mahalleler olmadığı için bu dönemde hiçbir muhtar adayı seçmenlere bir vaatte bulunamıyor.” ifadesini kullandı.

‘MAHALLELİ GERİ DÖNMEK İSTİYOR’

Yapılacak evlerin fiyatlarının yüksek olması ve mülk sahiplerinin çoğunun bunu karşılayacak maddi olanaklardan yoksun olması mahallenin asıl sakinlerinin geri dönüşü için bir engel olarak durması konusunda, Topdemir, “Umarım yapılacak evler, asıl sahiplerine verilir. Mahallenin asıl sakinleri için bir fiyat ve ödeme kolaylığı sağlanmasını istiyoruz. Çünkü mahalle sakinlerinin eski mahallelerine dönmek istiyor.” diye konuştu. (GÜNEYDOĞU GÜNCEL GAZETESİ)

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-