PSK ve PAK seçime ittifakla girecek
Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ve Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), seçime bağımsız adaylarla gireceklerini açıkladı.
PSK ve PAK seçime ittifakla girecek

Seçime bağımsız adaylarla gireceklerini duyuran PSK ve PAK, Diyarbakır, Van, Muş ve Batman’da belediye seçimlerine bağımsız adaylarla gireceklerini duyurdu.

Seçime girme yeterliliğine sahip olmayan PAK ve PSK kendi adlarıyla değil, seçime bağımsız aday olarak gösterecekleri adaylara ilişkin tanıtım toplantısı yaptı. Diyarbakır merkez Sur ilçesindeki bir otelde düzenlenen tanıtım toplantısında Diyarbakır Van, Mardin ve Batman’ın yanı sıra, Diyarbakır’ı merkez 4 ilçesiyle Mardin’in 3 ilçesinde iki partinin ittifak yaparak bağımsız adaylarla seçime gireceği belirtildi.

Aday tanıtım toplantısında konuşan PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik,  ilkeler çerçevesinde siyaset yapacaklarını belirterek, PSK ile kurdukları Yurtsever Demokrat İttifak’la seçime gireceklerini kaydetti. Türkiye’deki seçim yasası nedeniyle seçme girme yeterliliği olmayan iki partinin resmiyette ise bağımsız adaylarla seçime gireceğini aktardı.

PAK Genel Başkanı Özçelik, ne hendek, ne de kayyum siyasetini kabul etmediklerini vurgulayarak, ittifakın hendek ve kayyum siyasetinin alternatifi olduğunu söyledi.

PSK Genel Başkanı Mesut Tek ise Kürtlerin içinde bulunduğu durumdan kaynaklı olarak Kürt partilerinin birlikte hareket etmesi gerektiği yönünde önerileri ve neden birlikte hareket etmedikleri eleştirileri geldiğini vurgulayarak, “Biz başarıyı alacağımız oya göre değerlendirmiyoruz. Bizim, iki partinin ve diğer demokrat, yurtsever kesimlerle alanlara çıkmasını başarı olarak görüyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından partiler, bağımsız aday olarak destekleyecekleri adayları tanıttı.

İttifak tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı gösterilen PAK Genel Başkan Yardımcısı Sait Aydoğmuş, Kürtler arasındaki birliğe vurgu yaparak, seçim çalışmalarını Kürtçenin Kurmanci ve Zazaca lehçelerinde yapacağını aktardı. (GÜNEYDOĞUGÜNCEL)

Kategori: Siyaset
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-