Minik Caner ihmal kurbanı mı?
Diyarbakır’da üç yaşındaki Mustafa Caner Bilgi üzerine televizyon düşmesinin ardından ailesinin götürdüğü 3 hastanede yetersiz ilgiden dolayı hayatını kaybettiği iddia edildi.
Minik Caner ihmal kurbanı mı?

Diyarbakır’da üç yaşındaki Mustafa Caner Bilgi, amcasının evinde oynarken üzerine televizyon düştü. Ailesi apar topar hastaneye götürdü. Üç hastane gezdiler. Ailenin iddiasına göre yetersiz ve geç müdahale edildi. Mustafa Caner ne yazık ki yaşamını yitirdi. Ailesi üç hastane için de Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyette bulundu. Baba Sedat Bilgi, “Dava açtım, maksat benim canım yandı ama kimsenin canı yanmasın ve ailesi zarar görmesin diye açtım. Kimsenin çocuğuna bir şey olmasın” dedi.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde ikamet Pınar ve Sedat Bilgi’nin 3 yaşındaki çocukları Mustafa Caner Bilgi, geçtiğimiz Mayıs ayında amcasının evinde oynarken üzerine televizyon devrildi.

KESİN SONUÇ OTOPSİYLE ANLAŞILACAK

Babaannesi tarafından hemen ilk olarak özel bir hastaneye, ardından Devlet Hastanesi Çocuk Bölümü, son olarak Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne götürülen Mustafa Caner kurtarılamadı. Kaburga kırığına bağlı iç kanama geçirdiği tahmin ediliyor. Ancak kesin sonuç otopsi raporunun çıkmasından sonra anlaşılacak.

HASTANELERDEN AÇIKLAMA YOK

Söz konusu hastanelerden olaya ilişkin bir açıklama yok. Üç yaşındaki Mustafa Caner’in ihmal sonucu öldüğüne dair Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan şikâyette sorumluların tespiti isteniyor. Bu gerçekleştikten sonra dava açılacak.

AİLE CANER’İN VİDEOLARINDA TESELLİ ARIYOR

Süreç bilgi ailesi için zor geçiyor. Teselliyi ise Mustafa Caner’in videolarında arıyorlar. Zira Mustafa Caner artık sadece fotoğraflarda ve görüntülerde var. Ailesinin büyütüp bastığı Caner’in büyük fotoğrafını okşayıp abi diyen kardeşi Dicle İklim’in hali ise yürek sızlatıyor.

“SES GELDİ TELEVİZYON ÜZERİNDEYDİ”

Acısının aradan dokuz ay geçmesine karşın hala taze olduğunu ifade eden anne Pınar Bilgi, olayla ilgili olarak, “Mutfaktaydık, yarım saat olmadı ses geldi arkasından gittim. Televizyon üzerindeydi. Kaldırdım, kayınvalidem onu aldı özel bir hastanesine gittik. Akşamüstü 5 gibi gittik. Gece 23.00’a kadar sedye üzerindeydi orada. Daha sonra onu Dağkapıya hastaneye götürdüler” dedi. Anne Bilgi, hastanelerin ihmalkâr davrandığını söylüyor ve haklarını sonuna kadar arayacaklarını dile getiriyor.

“3 GÜN BOYUNCA MAKİNEYE BAĞLI KALDI”

Pazarcı olan babası Sedat Bilgi ise olayı duyar duymaz hastaneye koştuğunu belirterek, “Annem apar topar onu Özel bir hastaneye götürdü. Duyar duymaz pazardan çıkıp hastaneye gittim. 3-4 saat boyunca sedye üzerinde yatıyordu. Hiçbir doktor müdahale etmiyordu iyiydi diyip sadece oksijen verdiler. Ondan sonra bizi sevk ettiler. Orada da 6-7 saat müdahale edilmedi. Çocuk odasında yatıyordu. Babaannesine, ‘su ver, benimle oyna’ diyor. Dedesine de geliyor sesleniyor daha sonra birden bire fenalaşıyor. Makineye bağlıyorlar. Makineye bağladıktan sonra direk çocuk hastanesine gönderiyorlar. Duyduğum gibi yine hastaneye gittim, doktor bana dedi geldiği gibi zaten bir ölü gibiydi. 3 gün boyunca makineye bağlı kaldı.

“BENİM CANIM YANDI BAŞKASININ YANMASIN”

Baba Sedat Bilgi üç hastane hakkında şikâyetçi olduğunu belirterek, “Dava açtım, maksat benim canım yandı ama kimsenin canı yanmasın ve ailesi zarar görmesin diye açtım. Kimsenin çocuğuna bir şey olmasın” dedi.

“YETERSİZ VE GEÇ MÜDAHALE İDDİASI”

Ailenin Avukatı Bayram Aras ise, yetersiz ve geç müdahale üzerinde duruyor. Üç hastane hakkında yapılan şikâyetin ana eksenini de bu oluşturuyor. Avukat Aras, “Savcılıktaki şikâyetimizin özetle amacı burada müvekkilin müşterek çocukları hastaneye götürülüyor. Hastanede özellikle öncelikle Özel Bağlar Hastanesinde bekletildikten sonra Diyarbakır Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesine sevk ediliyor. Belli bir süre geçtikten sonra orada da birkaç saat bekledikten sonra müdahale yapılmaması akabinde Diyarbakır Kadın Doğum Hastanesinin çocuk servisine yönlendiriliyor. Çocuk servisine gitmesiyle birlikte yapılan tespitlerde muayenelerde çocuğun ex olduğunu vefat ettiğini belirtmiş oldular. Buna ilişkin olarak da biz müdahalenin geç yapılmasına ve çocuğun geç müdahaleden dolayı ölmüş olabileceğine ilişkin olarak suç duyurusunda bulunduk.

“CEZA İŞLEMİ BAŞLATILACAĞI KANAATİNDEYİZ”

Olay şuan da savcılığa intikal etmiş haliyle savcı aşamasında gerekli tespitler yapıldıktan sonra ilgililerle ilgili olarak ceza işlemi başlatılacağı kanaatindeyiz. Biz açık ve net bir şekilde bu olayda kusurlu ve ihmali olan kişilerin olabileceği üzerinde duruyoruz. Uzun yani bayağı bir müdahale söz konusudur. Tıp da müdahalenin geç yapılması halinde nelerle sonuçlanacağı açık bir şekilde ortadadır. Bizim olayımızda da ölümle sonuçlanmıştır. Yani maddi ve manevi olarak da müvekkiller yıpranmıştır. Müvekkillerin 3 yaşında olan çocukları ve bunu 3 yaşına kadar büyütmüşler. Bu çocuktan kaynaklı da bir üzüntüleri söz konusudur” dedi. (ÖZGÜR HABER GAZETESİ)

Kategori: Sağlık & Yaşam
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-