Trump: Kürtleri vurmaları halinde Türkiye'yi ekonomik açıdan çökerteceğiz
​ABD Başkanı Trump, "Kürtleri vurmaları halinde Türkiye'yi ekonomik açıdan çökerteceğiz. 20 millik bir güvenli bölge yaratacağız. Aynı şekilde Kürtlerin Türkiye'yi provoke etmesini istemiyoruz" dedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın da tepki gösterdi.
Trump: Kürtleri vurmaları halinde Türkiye'yi ekonomik açıdan çökerteceğiz

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı üzerinden Türkiye'ye yönelik tehditkar bir dil kulandı. Trump'ın açıklamaları tepki çekti.

"Kürtleri vurmaları halinde Türkiye'yi ekonomik açıdan çökerteceğiz!"

Trump, şunları söyledi:

Suriye'den çok geç kalmış çekilmeye başlarken, IŞİD'in bölgesel halifeliğinden geriye kalan çok az şeyi de, bir çok yönden sert bir şekilde vuruyoruz. Yeniden toparlanırlarsa, yakındaki mevcut üslerimizden yeniden saldıracağız.

Kürtleri vurmaları halinde Türkiye'yi ekonomik açıdan çökerteceğiz. 20 millik bir güvenli bölge yaratacağız ve aynı şekilde Kürtlerin Türkiye'yi provoke etmesini istemiyoruz.

​ABD'nin uzun vadeli Suriye'de IŞİD'i yok etmesi politikasından en çok faydalananlar Rusya, İran ve Suriye oldu. Biz de yarar sağladık ama askerlerimizi eve getirmenin zamanı geldi. Sonu gelmeyen savaşları durdurun!"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan tepki

Trump'un bu tehdidinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da sosyal medya hesabı üzerinde tepki gösterdi.

Kalın, "Teröristler sizin müttefikiniz olamaz. Suriyeli Kürtleri PKK ile bir tutmak ölümcül bir hatadır. Türkiye, ABD'den iki ülke arasındaki stratejik ortaklığı onurlandırmasını ve bu durumun teröristlerin propagandasıyla gölgelenmesini istememektedir. DAEŞ, PKK, PYD ve YPG arasında hiç bir fark yoktur. Onlara karşı savaşmayı sürdüreceğiz." dedi.

Kategori: Dünya
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-