Bağkur prim zammına tepki
Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, 2018 yılında 583,48 TL olan Tarım Bağkur priminin 2019 yılında 764,96 TL'ye çıkarılmasına tepki gösterdi.
Bağkur prim zammına tepki

Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, 2018 yılında 583,48 TL olan Tarım Bağkur priminin 2019 yılında 764,96 TL'ye çıkarılmasına tepki gösterdi.

Çiftçinin, enflasyon oranının bile üstünde yapılan zammın altından kalkamayacağını dile getiren İskenderoğlu, "Çiftçilerimiz, vergisini, stopajını, Bağkurunu ödüyor. Fakat çiftçilerin bir fabrikatör ile kıyaslanması çok yanlış. Burada çok enteresan bir durum var. Yanında bin işçi çalıştıran bir fabrikatör ile bir çiftçi neredeyse aynı primi ödüyor. Son olarak yapılan zam ile çiftçinin ödediği pirim 764,96 TL'ye tekabül ediyor. Ben buradan yetkililere sesleniyorum; bir kilo buğdayın fiyatı bir TL ve çiftçinin dönümüne tarladan aldığı verim 450 kilogram. Benim çiftçim bu yükün altından nasıl kalkacak?" ifadelerini kullandı.

Bağkur primi artışından dolayı zor durumda olan çiftçilerin mağdur edilmemesi gerektiğine vurgu yapan İskenderoğlu, "Yenişehir bölgesinde bin 498 Diyarbakır genelinde ise 43 bine yakın kayıtlı çiftçimiz bulunmaktadır. Yaklaşık 2 ay önce biz, çiftçilerimizin sıkıntılarını tarım bakanı ile bir toplantıda dile getirdik. Gerçekten şu anda uygulanacak olan prim artışı çok fazla olmakla beraber 2018 yılında 583,48 TL olan Tarım Bağkur priminin 2019 yılında 764,96 yani yüzde 31.10'luk zam yapıldı. Bu pirimi düzenli ödeyen çiftçilerimiz ise 654 TL’ye düşürülüyor. Çiftçilerimizin bir ekimi ile bir biçimi var. Ama örtü altı tarıma geçildiğinde 12 ay boyunca ekim yapılabilecek. Bunun için hem eğitim hem de teşvike ihtiyacımız var. Tarım Bağkur prim desteği peşin ödemede yüzde 5 indirim olduğu söyleniyor. Peki, çiftçi bunu ödeyemez ise ne olacak? Bu primi ödeyebilmeleri için Hükümete şöyle bir öneri sunuyoruz; primini düzenli ödeyen çiftçiyi mağdur etmeyin. Bu primi yarı yarıya indirdiğiniz zaman çiftçinin sırtından büyük bir yükü almış olursunuz." şeklinde tepki gösterdi. (AMED HABER)

Kategori: Ekonomi
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-