Bolton: YPG'yi korumaya yönelik anlaşma imzalanmadan askerimiz çekilmeyecek
ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Suriye'den çekilmeleri ile ilgili Türkiye'ye şart koştu.
Bolton: YPG'yi korumaya yönelik anlaşma imzalanmadan askerimiz çekilmeyecek

Trump, Suriye'den çekiliyoruz dedi. Peki, sahadaki emareler bunu gösteriyor mu? ABD Suriye'den gerçekten çekiliyor mu? Evet, bu sorular hala cevap bulabilmiş değilken dikkat çeken bir açıklama geldi…

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Suriye'den çekilmelerine ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Bolton, Türkiye'nin Washington ile tam iş birliği olmadan Suriye'de askeri operasyon yapmasını istemediklerini söyledi.  

Suriye'den çekilmek için Türkiye'ye şart koşan Bolton, "YPG'yi korumaya yönelik anlaşma imzalanmadan askerimiz çekilmeyecek." dedi.

İşgal altındaki Filistin topraklarında siyonist rejimi ziyaret eden Bolton, bir de kimyasal silah kullanımını gündeme taşıdı.

Suriye rejimini uyaran Bolton, Şam'ın Amerikan askerlerinin ülkeden çekilmesi kararını kimyasal silah kullanımı için bir davet olarak görmemesi gerektiğini söyledi.

Bolton'ın bu açıklaması ise, ABD askerlerinin bölgede kalmak için provokatif saldırıların olabileceği yorumlarını beraberinde getirdi.

Öte yandan, Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir ABD dışişleri bakanlığı yetkilisi, Suriye'deki ABD birliklerinin çekilme planının henüz bir takvime bağlanmadığını söyledi.

Yetkili, ABD'nin Suriye'deki birliklerini geri çekmek için bir takvim belirlemediğini ancak Suriye'de ilelebet bir askeri varlık sahibi olmak gibi niyetleri olmadığını kaydetti

Ajansa konuşan ABD'li diplomat çekilmenin aylar sürebileceğini söyledi.

Kategori: Dünya
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-