ABD İran'ı hedef alan yeni bir yaptırıma başladı
ABD, İran'a yönelik yaptırım paketinin ikincisini bugün uygulamaya başladı.
ABD İran'ı hedef alan yeni bir yaptırıma başladı

ABD, İran'a yönelik yaptırım paketinin ikincisini bugün uygulamaya başlarken yaptırımlar enerji, finans ve gemi taşımacılığı sektörlerini kapsıyor.

ABD'nin İran'a yönelik ilk yaptırım paketi 7 Ağustos 2018'de başlamıştı. Yaptırımlarının ikinci etabı ise Washington saati ile 00.01'de Türkiye saati ile 08.01 itibarıyla başladı.

Yaptırımların ilkinde İran'ın, ABD doları satın alması, altın ve değerli madenlerle ticaret yapmasına yasak konulmuştu. Ayrıca İran'ın kömür, çelik, alüminyum ticareti ve otomotiv sektörü de listede yer bulmuştu.

İran'ın yolcu uçakları ve uçak parçası ithalatı da ilk yaptırım listesinde yer alırken İran'ın para birimi üzerinden ülke dışında yapacağı işlemlere kısıtlamalar getirilmiş, İran'da yapılan el yapımı halı ve gıda ürünlerinin ihracatı da yasaklanmıştı.

İkinci yaptırım paketi neleri kapsıyor?

Öte yandan bugün başlayan ikinci yaptırım paketi içinde yer alan şirket ve sektörlerin; İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC), İran Petrol Ticaret Şirketi ve Ulusal Tanker Şirketi, İran liman işleticileri, İran İslam Cumhuriyeti Gemicilik Şirketi (IRISL), İran Merkez Bankası ve bazı İranlı mali kuruluşlarla olan işlemler, aracılık ve sigorta şirketleri, İran enerji sektöründeki kuruluşlar olduğu belirtildi.

ABD Başkanı Trump, ağustos ayında bir kararname imzalamış, bu kararnameye göre, İran'ın ABD dolarına ve değerli metallere erişimine, enerji sektörüne, ABD'nin kara listesindeki vatandaşlarına, nakliyat ve gemi yapımı ve liman operasyonlarına destek verenlere yaptırım uygulanması talimatı vermişti.

Aynı talimatın ikinci yaptırım paketi için de geçerli olduğu belirtiliyor.

Kategori: Dünya
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-